Son dönemde bankaların en çok kullanılan hizmetlerinden biride kredili mevduat hesabı olarak öne çıkmaktadır. Peki, kredili hesap nedir? Bankaların sunduğu kredili ürünler arasında yer alan kredili mevduat hesabı hesabınızda paranız olmasa dahi belirlenen limitler dahilinde bankacılık işlemlerinden yararlanmanızı sağlamaktadır.

Kredili Hesap Bakiyesi / Kredili Mevduat Hesabı Borcu Nedir?

Hesabınızda paranız olmadığı halde yaptığınız tüm bankacılık işlemleri için kullandığınız tutar kredili hesap bakiyesi yani kredili mevduat hesabı borcu olarak tanımlanmaktadır. Bu hesap sayesinde paranız olmasa dahi düzenli ödemelerinizi gecikmeye düşmeden yapmanız sağlanırken aynı zamanda acil nakit para ihtiyaçlarınız da çok daha kolay bir şekilde karşılanmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama 

Bu hesapları kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kesinlikle kısa süreli nakit ihtiyaçları için hesaptan yararlanmaktır. Çünkü bu hesaba günlük faiz işletilmekte olup aynı zamanda hesabın aylık olarak kapatılması gerekmektedir. Yani uzun vadeli nakit ihtiyaçlarında kesinlikle bu hesap kullanılmamalıdır.Aksi halde hesap bakiyesi zamanında kapatılmadığı takdirde kredili mevduat hesabı bloke işlemi ile karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. Kredili mevduat hesap limiti bloke edildikten sonra ancak borç tutarı kapatıldığı takdirde kaldırılacaktır.