Birçok nedenden dolayı insanlar sıfır ya da 2.el araba almakta mevcut arabalarını değiştirmektedir. Bunun içinde bankalara başvurmakta. Bankalar çeşitli faiz oranları ve çeşitli şartlarla araba kredisi vermektedir. Bu şartların en çok dikkati çekeni araba kredisi almak istediğiniz bankanın araba kaskosunu mecburi tutması.

Banka neden kasko yapmayı mecbur bırakıyor?
Bunun en önemli nedeni kendini ve bağlı olduğu sigorta acentesini güven altına almak. Herhangi bir kaza durumda bankaya kredi alırken teminat gösterdiğiniz aracı güvence altına almak. Bu bankayı korurken bir yandan da sizi korumaktadır. Bir kaza durumda kaskonuz sayesinde masraflarınızı kasko tarafından ödete bilmektesiniz. Buna rağmen kimileri kasko istememektedir.

Banka için Kasko şirketinin önemi var mı?
Herhangi bir Kasko firmasından kasko yaptırmanız yeterlidir bankalar için. Fakat bazı bankalar aralarındaki rekabette bir adım öne geçmek antlaşmaları oldukları firmaları kullandırtmak amacıyla önerdikleri Sigorta firmalarından kasko yaptırdığınız taktir de faiz indirimi, sıfır dosya masrafı gibi imkanlar sunmaktadır.

Kasko yaptırmadan araba kredisi alına bilir mi?
Bu yasal bir kanun değildir. Fakat bankalar yukarıdaki sebeplerden dolayı bazı şartları öne sürerek bunu nerdeyse mecburi hale getirmiştir. Büyük çoğunluğu kasko yaptırmazsanız kredi vermemekte kaskosuz araba kredisi veren bankalarda faiz oranlarında büyük değişiklikler yapmaktadır. Bunu için çoğu kişi yüksek faiz ödemektense kasko yaptırmayı tercih etmektedir.

Araba kredisiyle araba alacaklar için en güzel yöntem tüm bankları gezmeleri kaskolu ya da kaskosuz kredi faiz oranlarını karşılaştırmaları verdikleri promosyonlardan kendilerine en uygun olanı seçmeleri olacaktır. Bazı durumlarda bankalar tarafından sunulan imkânlar ile aracınıza kasko yaptırmak hem sizi ve aracınızı korur aynı zamanda size kredi çekerken büyük kolaylıklar sağlamaktadır