Eskilerin “işin yoksa şahit ol, paran çoksa kefil ol” sözünden de anlaşılacağı üzere kefalet aslında son derece ciddi sonuçlar doğurabilecek bir eylemdir. Peki, kredilerde kefilin sorumluluğu nedir? Öncelikle bankalar için alacağın tahsilinin son derece önemli olduğu ve bankanın alacak tahsili için kredi kullanan kişinin borcu ödememesi durumunda alacağını sizden tahsil edebileceğini bilmeniz gerekir.

Kefil Olunan Kişi Borcunu Ödemezse 

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda ne yazık ki bankaya olan borcu ödemek tamamen sizin yükümlülüğünüz altındadır demektir. Kişinin kredi borcu son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunu ödememesi durumunda banka ilk olarak ikazda bulunur ve krediyi kullanan kişinin borcunu ödemesini talep eder. İkinci ve üçüncü aylarda da aynı durumun yaşanması durumunda banka bu durumda borçlu hakkında yasal takip hakkını kullanır ki burada devreye kefil girer.

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor

Banka isterse krediyi kullanan kişi yerine borcu sizden tahsil etmeyi tercih etme hakkına sahiptir. Yani kredi sözleşmesi üzerine atmış olduğunuz imza bankanın alacak takibi için sizi tercih etmesine izin verebilmektedir. Bankanın amacı alacağını mümkün olan en kısa sürede ve en kolay şekilde yapmaya çalışmaktır ve bunun için siz daha uygunsanız sizi tercih edebilir. Bu nedenle asla ve asla en güvendiğiniz kişi olsa dahi asla kimseye kefil olmamamanız kendi haklarınızı korumanız açısından önerilmektedir.