Yabancı ülkelerde son derece büyük bir önem verilen sigortacılık sektörü ne yazık ki ülkemizde henüz istenen seviyeye çekilememiş durumdadır. Bunun en önemli nedeni olası riskleri görmezden gelme konusunda toplum olarak kaderci davranmamızdır. Ancak risklere karşı önlem alınması  ve maddi açıdan yaşanacak zararın tazmin edilmesi açısından sigorta çok önemlidir.

Hayat sigortası yabancı ülkelerde kişinin vefatı halinde geriye kalan eş ve çocuklarının maddi sıkıntılar yaşamaması adına yapılırken ülkemizde ise bazı kredi türlerinde zorunlu tutulmasına rağmen yine de yaptırılmak istenmemektedir. Peki, kredilerde hayat sigortası ne işe yarar? Kredilerde hayat sigortasının yaptırılma amacı bankanın kredi kullanan kişinin vefat etmesi halinde alacağını tazmin etmeyi garanti altına almak istemesidir.

Yani banka kredi geri dönüşü için teminat almak isterken aslında bu banka kadar kredi kullanan kişinin de lehine bir durumdur. Ülkemizde genelde aile ekonomisinde erkeklerin daha fazla gelir kazanmaları nedeni ile krediyi kullanan kişinin mutlaka vefat etme riskini de göz önünde bulundurarak hayat sigortası yaptırarak aile bireylerini ödeyemeyecekleri bir borç yükü ile geride bırakmamaları gerekir.

Yani hayat sigortasında kredi kullanan kişinin banka bunu zorunlu kılmasa dahi mutlaka hayat sigortası yaptırmaları gerekir. Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli kredi paketlerinde risk büyük olduğu için hayat sigortası mutlaka yaptırılmalı, her yıl düzenli olarak yenilenmeli ve en azından borç bitene kadar hayat sigortası yaptırılmalıdır. Konut kredisi kredi kullanan kişi vefat ederse ve hayat sigortası bulunuyorsa kalan borç hayat sigortası poliçesi ile ödenir.