Krediler Bilinçsiz Tüketime Neden Olur Mu?

Borsa Ne İşe Yarar?

Krediler son zamanlarda bankalar tarafından çok çeşitli şekillerde ve çeşitli isimler altında verilmektedir. Ancak bu kredileri kullanan müşterilerin sayısı son zamanlarda artmıştır ve kredi kullanma gerekçelerinde de değişiklikler olmuştur. 

Kredilerin bilinçsiz tüketime neden olup olmadığını anlamak için insanların bankalardan kredi talep etme gerekçelerine bakmak yeterlidir. İnsanlar bankalardan kredi alırken sadece akıllı telefon almak için dahi uzun vadeli ve yüksek tutarlı krediler çekebilmektedirler. Son zamanlarda insanlar bankalardan kredi almanın kolaylaşması nedeniyle bilinçsiz bir şekilde tüketim yapmaktadırlar.

Kredilerin bilinçsiz tüketime neden olup olmadığını bilinçsiz tüketimin ne olduğunu sorgulayarak da anlamak mümkündür. Bilinçsiz tüketim insanların herhangi bir hizmeti ya da ürünü mantıklı gerekçeler sunmadan ve düşünmeden satın almasıdır. Yani insanlar eğer bir ürünü ya da hizmeti ihtiyaçları olmamasına rağmen, ne işe yaradığını bilmeden ve o ürün ya da hizmet hakkında detaylı araştırma yapmadan satın alıyorlarsa bu tüketimi bilinçsiz şekilde yapıyorlar demektir.

Bilinçsiz tüketim yapan kişiler, paralarını son derece mantıksız şekilde harcayabilirler ve savurabilirler. Ayrıca paralarını doğru zamanda, doğru yerde ve doğru harcamalar için kullanmazlar. Bir ürünün fiyatının yüksel olma nedenini sorgulamazlar. Sadece satın alacakları ürün ya da hizmet ile ilgilenirler. Amaçları sadece o ürünü ya da hizmeti satın almaktır. O ürünü ya da hizmeti satın alabilmek için parayı nereden buldukları mühim değildir.

Kredilerin bilinçsiz tüketime neden olması mümkündür. İnsanların paralarını doğru yere harcamamaları bunun kanıtı olarak gösterilebilir. Hatta çok yakın bir örnek olarak akıllı telefonlara insanların verdiği gösterebiliriz. İnsanlar, akıllı telefonlara verdikleri parayı önemsememektedirler. Üstelik bu parayı, maaşlarının iki ya da üç katı olsa da vermektedirler. Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar artık kredi kartına taksitle alınamamaktadır. Bu yüzden insanlar GSM operatörlerinin faturaya ek tarifelerle telefon kampanyalarından yararlanmaktadırlar. Ancak bazı alıcılar bu fiyatları yüksek bulabilmekte ve bu nedenle de bankalarda kredi almayı tercih etmektedirler. Bu noktada, insanların sadece akıllı telefon almak için, üstelik maaşlarının iki ya da üç katı değerinde bir akıllı telefon almak için bankadan kredi almaları bilinçsiz tüketime işaret etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredinin Onaylanması

Kredilerin bilinçsiz kullanımına işaret eden diğer bir örnek de bankadan düğün kredisi ya da evlilik kredisi adı altında alınan yüksek tutarlı kredilerdir. Bankadan makul düzeyde kredi alarak düğün yapan ve evlenen kişiler bir bakıma mantıklı davranıyor olabilirler. Yani sadece ihtiyacı kadar kredi çeken kişiler doğru hareket etmiş olmaktalar. Bu durumda çift olarak kredi borcunu ödemek mümkündür. Ancak nasıl olsa yavaş yavaş ödenir diyerek yüksek tutarlarda kredi çeken çiftler de vardır ki bu çiftler, ödeyemeyecekleri tutarlarda krediler çekmekte ve her şeyin en pahalısını almaktadırlar. Bu da daha sonra çiftlere yüklü bir borç olarak dönmektedir. Bu örnekteki çiftler de ihtiyaçlarından daha fazla kredi alarak bilinçsiz tüketim yapmaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.