Kredibilite Nedir?

Kişinin ya da hesaplama yapılan tüzel kişiliklerin kredi kullanılabilirlik seviyesini gösteren ortalamaya kredibilite adı verilmektedir. Kredibilitenin yüksek olması ise büyük oranda sorgulama yapılan kişinin borçlarını ödeme düzenine bağlıdır. Kişinin ödeme düzeni istikrarlı ise yani bankalara olan borçlarını mutlaka son ödeme tarihleri içerisinde yatırıyorsa bu durumda kredibilitesi de yüksek demektir. Ancak özellikle de tüzel kişiliğe sahip olanlara yapılan kredi notu ortalamasında daha katı bir tutum izlenmektedir.

Kredibilitesi Bozuk Olanlara Nasıl Kredi Alınır?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olması istenir. Bu not ortalamasının düşük olması yani kredibilitenin bozuk olması durumunda ne yazı ki kişinin kredi onayı alması son derece zorlaşır.

Bu nedenle herkesin ve özellikle de artık ticari işletmelerin ve esnafın kredi notu ortalamalarına son derece dikkat etmeleri gerekir. Kredibilitesi bozuk olanlara kredi verilmediği için mutlaka kişinin ilk olarak kredibilitesini düzeltmeye çalışması adından da yükseldiği anda kredi başvurusunda bulunmaları çok önemlidir.

Kredibilite Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız yani kredibilitenizi bilmek istiyorsanız kredi notu sorgulaması yapmanız yeterli olacaktır. Kredibilite sorgulama işleminin sonucunda elde edilen veriler üzerinden kredi başvurunuzu yeniden şekillendirmeniz mümkündür. Kredi notu sorgulaması için Findeks internet sitesi üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi SMS ile kredi notu sorgulaması başvurusunda da bulunmanı mümkündür.