Bugün kü yazımızda sizlere  “ Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Yapılır? ” konusunu ele alıcaz.Bankadan daha önce kredi kullanan ancak daha sonra bu krediyi gerek kredi vadesini yükselterek aylık ödeme tutarını azaltmak gerekse de kredi faiz oranları için yapılan indirimlerden faydalanmak gibi farklı amaçlar için yeniden hesaplatılması işlemine kredi yapılandırma adı verilmektedir. Ülkemizde en çok yapılandırma işlemi konut kredisi paketlerinde yapılmaktadır.

Konut kredisi yapılandırma işlemi daha ziyade konut kredisi faiz oranları düştü haberlerinin ardından yapılmakta olup düşen faiz oranlarından yararlanmak isteyen kişiler başvuruda bulunmaktadır. Bankalar bu işlem esnasında krediyi peşin olarak kapanmış olarak gösterir ve yeniden düşük faiz oranları ile hesaplayarak vadelendirir. Bu nedenle de konut kredisi yeniden yapılandırma ücreti tahsil edilir.

Bankanın böyle bir ücreti alma konusunda yetkisi olmadığı için konut kredisi yapılandırma ücreti iadesi için açılan davalar tüketicilerin lehine sonuçlandırılarak ödenen ücretlerin kredi kullanan kişilere iadeleri yapılmaktadır. Bir başka yeniden yapılandırma amacı da kişinin kredi tutarlarını ödemede zorlanmasıdır. Bu sayede kredi vadesi uzatılır ve aylık ödeme tutarları azaltılmış olur. Örneğin 5 yıl ödemesi kalan ya da en başta 5 yıl vadeli konut kredisi kullanan kişiler kredi tutarını azaltmak için bu krediyi 10 yıl vadeli konut kredisi paketine çevirebilmektedir.