Kredi yapılandırması kredi borcunun yeniden hesaplanarak baştan taksitlendirilmesi işlemine verilen isimdir. Bu işlemin yapılmasında iki amaç vardır. Bunlardan ilki kişinin kullandığı kredi paketinde uygulanan faiz oranlarının düşmesi sonucu kişinin zarara uğramasıdır. Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli kredi paketlerinde faiz oranlarının 1-2 puan düşmesi bile toplamda büyük bir indirimden yararlanılması anlamına gelir.

Bu nedenle konut kredisi yapılandırma işlemleri diğer kredi yapılandırma işlemleri arasında en çok başvuru alanlardan biri olarak öne çıkar. Ancak bu işlem için bankalar belirli bir oranda komisyon talep eder. Yeniden yapılandırma ücreti bankaların tahsil ettiği pek çok işlem gibi yasal bir dayanağı olmadığı için itiraz etmeniz durumunda iade edilmektedir. Konut kredisi yeniden yapılandırma ücreti iadesi için tüketici hakları hakem heyetine masraf dekontu ile beraber itiraz dilekçesi yazarak başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

İhtiyaç kredisi paketlerinde maksimum vade 36 ay ile sınırlı olduğu ve kredi faiz oranları için büyük indirimlere gidilmediği için yeniden yapılandırma daha ziyade borcunu ödeyemeyen kişilerin vadeyi uzatarak taksit tutarlarını azaltmak için uygulanmaktadır. Benzer durum taşıt kredisi yapılandırma başvurularında da geçerlidir. Kısa vadeli kredi kullanan ancak kredi taksit tutarı yüksek olduğu için “kredimi ödeyemiyorum” diyen kişilerin tercih ettiği bu yöntemde kredi vadesi uzatılır ve bu sayede kredi taksit tutarı düşürülerek krediyi kullanan kişiye daha kolay şekilde borçlarını ödeme imkanı sunulur.