Bankalara olan borçları nedeni ile ödemede sorunlar yaşayan kişilere sunulan hizmetlerden biride kredi yapılandırma hizmetidir. Bu hizmet sayesinde borç yeniden vadelendirilmekte ve daha rahat ödeme imkanları sağlanmaktadır. Peki, kredi yapılandırma nasıl yapılır?

Borcumu Yapılandırmak İstiyorum 

Kredi borcu ve kredi kartı borcu gibi bankalara olan borçlarını yapılandırmak isteyen kişilerin mutlaka borcunda gecikmeye düşmesi gerekir. Yani kredi son ödeme tarihi ya da kredi kartı son ödeme tarihi gelmesine rağmen borcun ödenmemesi şartı aranır.

Gecikmeye düşmeyen borç kesinlikle yapılandırılamaz. Bunun haricinde yapılandırma sadece kredi faiz oranları üzerinden indirime gidilmesi durumunda gerçekleştirilebilir. Banka borçları yapılandırma başvurusunda bulunmak için kredi kullandığınız banka şubesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

72 Ay Yapılandırma

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 72 ay vadeli kredi yapılandırma hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin kredi borcu ya da kredi kartı borcu için kredi kullandıkları banka şubesini ziyaret etmeleri gerekir.

Bu ziyaret esnasında sözlü olarak borç yapılandırma başvurusunda bulunmanız durumunda banka 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi hesaplama işleminizi gerçekleştirerek size örnek bir ödeme planı sunacak ve onayınızı isteyecektir. 72 ay üst sınır olup isteyen kişilerin 60 ay vadeli ya da 48 ay vadeli borç yapılandırma seçeneklerinden yararlanmaları da mümkündür.

Yapılandırma Borcumu Geciktirdim

Yapılandırılan borcun düzenli ödenmesi çok önemlidir. Çünkü borç yapılandırma işlemi sonucunda banka borç ödeme taahhütnamesi imzalatmak ta ve borcun ödenmemesi durumunda borçtan hapis cezası alınması dahi söz konusu olabilmektedir