Kullanılan kredinin düşen kredi faiz oranları üzerine yeniden düşük faiz oranları üzerinden hesaplanması işlemine kredi yapılandırma ismi verilmektedir. Kredi yapılandırması işleminde tüketicinin en büyük avantajı düşen faiz oranlarından yararlanma imkanı sunulmasıdır.

İhtiyaç kredileri düşük tutarlı ve kısa vadeli krediler olduğu için kredi yapılandırma işlemi o kadar önemli bulunmazken çok uzun vadeli krediler olan konut kredilerinde ise durum çok daha ciddidir. Çünkü uzun vadeli krediler olduğu için kredi faiz oranlarında yaşanan küçük farklar dahi ciddi tutarların söz konusu olmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle konut kredisi kullanan kişilerin kredi faiz oranlarını yakından takip etmeleri ve kredi faiz oranları düştüğü zaman kredi yapılandırma hesaplama işleminden yararlanarak avantajlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bankanın keseceği kredi yapılandırma ücreti tutarıdır. Bu tutar ile sizin indirimden yararlanmanız halinde edineceğiniz tutar kıyaslanmalıdır. Zaten bankaların kredi yapılandırması ücreti kesmeleri yasal olmadığı için daha sonra açacağınız dava ile bu tutarı ile geri almanız da mümkündür. Bunun için kredi yapılandırma ücreti iadesi dilekçesi yazarak Tüketici Hakları Hakem Heyeti mahkemesine başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.