Son yapılan araştırmalarda, ülke genelinde çekilen ihtiyaç kredilerinin yarıya yakını, kredi kartı borçlarını ödemek ya da borçları tek bir bankada toplamak amacıyla çekiliyor. Eğer borçlarınız dağınık haldeyse ve baş etmekte zorlanıyorsanız, dört adımda borçlarınızdan kurtulmanız mümkündür.

Borçlarınızın Tamamını Hesaplamakla İşe Başlayın

Bankalara olan tüm borçlarınızı hesaplayarak işe başlayın. Toplam tutardan fazla kredi alırsanız, ödemekte zorlanabilirsiniz. Eksik kredi çekmeniz durumunda da sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ödeyeceğiniz Tutarı İyi Hesaplayın

Çektiğiniz kredi taksitleri, aylık bütçenizi zorlamayacak düzeyde olmalıdır. Geliriniz 2,000 TL ise aylık kredi taksitlerini 1,000 TL olarak belirleyebilirsiniz. Böylelikle diğer temel ihtiyaçlarınızı zorlanmadan karşılayabilirsiniz. Genelde kredi taksit miktarının belirlenmesi kişiden kişiye değişir.

Ancak bankalar nezdinde durum böyle değildir. Bankalar ihtiyaç kredisi verirken gelirin yarısını taksit miktarı olarak hesaplarlar.

Vade sayısını da iyi hesap etmeniz gerekebilir. Çok uzun vadeli krediler sizi zorlayabileceği gibi kısa vadeli krediler de sizi zorlayabilir. Vadeleri ne uzun ne de kısa tutun.

Kredi Veren Bankaları İyi Araştırın

Ülkemizde bankaların tamamı ihtiyaç kredisi de dâhil olmak üzere çeşitli kredi ürünlerinden müşterilerini faydalandırıyorlar. Ancak bankaların kredi şartlarında küçük de olsa değişiklikler olabiliyor. Bazı bankalar cazip koşullarda müşterilerine kredi imkânı sağlayabiliyor.

Aynı şekilde faiz oranlarında da küçük de olsa oynamalar olabiliyor. Bütün bu koşulları değerlendirip ona göre kredi almanız, ödeme kolaylığını da beraberinde getirir. Bazı bankalar özel kampanyalarla kredi kullanma imkânı verebiliyor.

Bu fırsatları iyi değerlendirmeli, kredi koşullarını iyi araştırmalısınız.

Kredi Notunuz Düşükse…

Birçok kişi bankalara olan önceki borçlarından dolayı ödemelerini geciktirebiliyor. Kredi notu düşük olan kişilere bankaların kredi vermesi zor bir durum. Ancak birçok banka kredi çekmek isteyen kişilere ait gayrimenkulleri ipotek altına alarak kredi verebiliyor. Bu durum biraz riskli de olsa, borçlarınızdan kurtulmanız için bir yol olabilir.

Bir diğer yöntem ise kefil yöntemidir. Eğer kredi kullanacağınız bankaya kefil gösterebilirseniz, bankanın tahsilât riski azalacağından dolayı, size kredi verebilir. Ancak unutmayın ki borcunuzu ödeyemediğiniz zaman borcunuz, kefil olan kişiden tahsil edilecektir.