Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin pek çoğu için uzun vade daha düşük aylık ödeme tutarları anlamına geldiği için önemlidir. Ancak her geçen gün artan yüksek kredi kullanım oranları Türkiye’nin cari açık rakamlarını rekor seviyeye yükselttiği için yapılan müdahaleler neticesinde kredi vadesi için belirli sınırlamalar getirilmiştir.

İhtiyaç Kredisinde En Uzun Vade 

En çok kullanılan kredi paketleri arasında yer alan ihtiyaç kredisi paketleri için getirilen kredi vade sınırlaması pek çok kişinin zor duruma düşmesine neden olmaktadır.

Pek çok kişi hala 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istese de yapılan yasal sınırlamalar nedeni ile ihtiyaç kredisinde en uzun vade hala 36 ay ile sınırlıdır. Yani en fazla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilmektedir. Bunun dışında kalan tüm vade talepleri kesinlikle kabul edilmemektedir.

48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar 

Burada yaşanan kavram karmaşası bankaların 48 ay vadeli kredi kullandırmadığı değil sadece ihtiyaç kredisinde böyle bir vadenin uygulanmadığıdır. Yani 48 ay vadeli taşıt kredisi ve 48 ay vadeli konut kredisi kullanımı mümkündür.

Sadece ihtiyaç kredisi 48 ay vadeli olarak kullanılamamaktadır. Şu anda getirilen yasal bir sınırlama bulunması nedeni ile 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren hiçbir banka bulunmamaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar bulunduğu yönünde duyumlar alınsa da henüz böyle bir yasanın çıkarılarak ihtiyaç kredisinde 48 ay vadeli kredi kullandırılacağı yönünde kesin bir bilgi bulunmamaktadır.