İçindekiler

Kredi talebinize onay alamıyor musunuz? Bankalar size kredi vermeyi red mi ediyorlar? Bankaların kredi talebinizi reddetmelerinin bazı sebepleri vardır. Bunları yazımızda bulabilirsiniz. 

Bankalara her gün kredi başvurusu yapan çok sayıda müşteri vardır. Bu müşterilerin başvuruları bankalar tarafından değerlendirilir. Bankalar, kredi talep eden müşterilerin kredi notlarına, risk raporlarına, gelir durumlarına ve talep ettikleri kredi türüne göre daha pek çok unsura bakalarlar. İnceleme ve değerlendirmelerden sonra bankalar müşterinin kredi alıp alamayacağına karar verirler. Belirlenen koşullara uygun olmayan müşterilerin başvuruları reddedilir.

Kredi Talebi Neden Reddedilir?

Kredi talebinin reddedilmesinin pek çok nedeni olsa da esas sebep bankaların aradığı koşullara uygun olmamanızdır. Yine bunun kadar önemli diğer bir sebep de gelirinize uygun olmayan kredi talebinde bulunmanızdır. Bu kapsama giren çok sayıda gerekçe vardır. Bankalar bu gerekçelerle kredi talebinizi reddedebilirler. Ancak pek çok banka kredi talebinizi aslında neden reddettiği konusunda size bir açıklama yapmaz.

Kredi talebiniz reddedildiğinde kredi notunuz bu red cevabından olumsuz etkilenir. Bu nedenle tüm unsurların tam olduğundan emin olmadan kredi başvurusu yapmamanız gerekir. Tüm unsurların tam olması demek sigortanızın, gelirinizin, kredi notunuzun, risk raporunuzun her yönüyle kredi talebine uygun olmasıdır. Yani bunların tümü sizin güvenilir bir müşteri olduğunuzu göstermelidir. Gelirinize uygun bir krediye bu şekilde başvurduğunuzda bankalar kredi talebinize yüksek olasılıkla olumlu cevap verecektir.

Kredi Talebinizin Reddedilmesinin Nedenleri

Kredi Notunuzun Düşük Olması

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının altındaysa ve az riskli, orta riskli yha da çok riskli müşteri grubu içindeyseniz kredi almanız zor hâle gelecektir. Çünkü kredi notunuzun düşük olması sizi riskli ve güvenilmez müşteri hâline getirir. Bu da ödemelerinizi düzenli yapmadığınızı ve borcunuza sadık olmadığınızı gösterdiği için bankalar size kredi vermek istemezler. Kredi notunuzu yükselttikten sonra kredi başvurusu yapmanız bu nedenle daha sağlıklı olacaktır.

Risk Raporunuzda Bulunan Riskli İşlemler

Bankalar, kredi talep ettiğinizde risk raporunuza bakarlar. Risk raporunuzda sizin son beş yıllık süre içinde gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler yer alır. Kredi aldıktan sonra bu krediyi ödeyip ödemediğinize dair bilgiler ile kredi kartı borcunuzu ödeyip ödemediğiniz, ödemelerinizi düzenli olarak yapıp yapmadığınıza dair bilgiler bu raporda yer alır.

Talep Ettiğiniz Kredinin Gelirinize Uygun Olmaması

Bankadan talep ettiğiniz kredinin gelirinize uygun olup olmaması çok önemlidir. Bankadan kredi talep ettiğinizde bu kredinin geri ödeme taksit tutarları sizin maaşınızın yarısını geçmemelidir. Yani eğer sizin aylık geliriniz 2500 TL ise geri ödeme taksitleri en fazla 1250 TL olan bir kredi alabilirsiniz. Eğer evliyseniz ve eşinizin de geliri varsa bu durumda sizin ve eşinizin gelirlerinizin toplamının yarısı kadar geri ödeme taksidi olan bir krediyi bankadan talep edebilirsiniz. Yani eğer gelirlerinizin toplamı 4000 TL ise geri ödemesi 2000 TL olan bir kredi başvurusu yapabilirsiniz.