Kredi Talebi Neden Reddedilir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi talebiniz bankalar tarafından pek çok nedenle reddedilebilir. Kredi talebinizin bankalar tarafından reddedilme nedenlerini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi talebiniz bankalar tarafından açıklanmayan nedenlerle reddedilebilir. Bankalar müşterilere kredi ve kredi kartı taleplerinin reddedilme nedenlerini açıklamazlar. Bu nedenle müşterilerin bu reddetme nedenini araştırmaları ve bulmaları gerekir. Kredi talebinizin bankalar tarafından reddedilmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bankanın sizin kredi talebinizi reddetmesi sonucunda kredi notunuz daha da düşecektir. Bu nedenle bir bankadan red cevabı aldıktan sonra tekrar kredi başvurusu yapmamalı ve kredi notunuzu yükselttikten sonra kredi başvurusu yapmalısınız.

Kredi Talebinizin Reddedilmesinin Nedenleri

Kredi Notunuz

Kredi notunuzun düşük olması bankaların kredi talebinizi reddetme nedenlerinin başında gelir. Eğer kredi notunuz Türkiye ortalamasının altında ise bankalar kredi talebinizi reddedebilirler. Bunun nedeni sizin riskli müşteri olmanızdır. Müşteri olarak taşıdığınız riskin seviyesi kredi notunuzun düzeyine bağlı olarak değişir. Yani kredi notunuza göre az riskli, orta riskli ve çok riskli müşteri kategorilerinden birine girebilirsiniz.

Risk Raporunuz

Banklaların kredi başvurusu yapan müşterilerin başvurularını incelemek ve değerlendirmek amacıyla baktıkları kıstaslar vardır. Bunlardan biri müşterinin kredi notu diğeri ise risk raporudur. Risk raporunuz bankaların çok önem verdiği bir rapordur. Çünkü bu raporda sizin son beş yılda yaptığınız tüm bankacılık işlemleri yer alır. Eğer banka bu raporda sizin yaptığınız bankacılık işlemlerinin arasında riskli işlem ya da işlemler görürse size güvenmeyecek ve kredi vermek istemeyecektir.

Aylık Geliriniz

Bankadan kredi talep ettiğinizde aylık gelirinize göre bir kredi talep etmelisiniz. Çünkü kredi notunuzun ve risk raporunuzun önemli olması gibi aylık gelir durumunuz da kredi almak istediğinizde önem taşır. Kredi başvurusu yaptığınız zaman bankaların size en fazla gelirinizin yirmi katı kadar kredi verebileceğini bilmelisiniz. Yani aylık geliriniz 3000 TL ise bankalar size en fazla 60 bin TL kredi verecektir. Ancak bu kredinin tutarı kadar geri ödeme taksit tutarı da önemlidir. Sizin talep ettiğiniz kredinin geri ödeme taksit tutarları sizin gelirinizin yarısından fazla olmamalıdır. Bekârsanız ve ailenizle yaşıyorsanız bu durumda söz konusu taksit tutarları hanede yaşayan kişilerin gelirleri toplamının yarısını geçemez. Evliyseniz aynı hesabı eşinizin geliri ve sizin gelirinizin toplamı üstünden yapmanız gerekir.

İş Durumunuz

İş durumunuz da bankaların önemsediği konulardan biridir. Eğer sürekli iş değiştiriyorsanız ve girdiğiniz işte bir yıldan az bir süredir çalışıyorsanız bankalar size güvenmekte zorlanabilirler. Bu nedenle bankalar memurlara çok kolay kredi vermektedirler. Bankalar müşterinin gelirinin ve işinin süreklilik göstermesine çok önem verirler. Bu nedenle eğer işinizde yeniyseniz ve memur değilseniz bankalara kredi başvurusu yapmadan önce bir süre beklemeniz yararlı olabilir. Beklediğiniz süre içinde kredi notunuzu yükseltmek için çalışabilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız nedenlerin yanı sıra devlete borcunuzun olması da bankaların önemsediği bir durumdur. Devlete vergi, prim ve benzeri borcunuz varsa bankalar kredi talebinizi reddedebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.