Kredi taksitlerinizi ödeyemiyorsanız ve buna bir çözüm bulmak istiyorsanız yazımızda sıraladığımız çözümlerden birini uygulamayı deneyerek kredi borcunuzu düzenli ödeyebilirsiniz. 

Kredi taksitlerini ödeyemeyen ve bunun yüzünden borcuna her gün faiz uygulanan ya da çoktan takibe alınmış olan pek çok banka müşterisi vardır. Bu kişiler kredi kullanımı sırasında herkes gibi kredi taksitlerini ödeyebileceğini düşünen ancak çeşitli nedenlerle borcunu ödeyemeyen kişilerdir. Eğer siz de kredi taksitlerini ödeyemeyen kişilerin arasındaysanız yazımızda sıraladığımız yöntemleri uygulamayı deneyerek kredi taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

Kredi Taksitlerini Ödeyemeyen Kişilere Öneriler

Aşağıda kredi taksidinizi ödeyememeniz durumunda uygulayabileceğiniz yöntemleri sıraladık. Bu önerilerimizden kendinize uygun olanı seçerek uygulayabilirsiniz. Kredi taksidinizi ödeyememe sebebiniz kredi taksidinizi ödeyebilmenizi sağlayacak çözümü bulmanızı sağlayacaktır. Öncelikle kredi borcunuzu ödeyememenizin olası nedenlerini sıralayabiliriz.

  • Eğer kredi borcunuzu işinizden çıkarıldığınız için ödeyememe durumunuz söz konusu ise bu durumda işsizlik maaşı sizin çözümünüz olabilir. Bunun için öncelikle işsizlik maaşı almak konusunda gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığınıza bakmanız gerekecektir. İşsizlik maaşı alma koşullarını sağlıyorsanız bu maaş sizin kredi taksitlerinizi bir süre ödeyebilmenizi sağlayacaktır. İşsizlik maaşı alamıyorsanız bu durumda bankanızla görüşerek durumunuzu bankaya izah etmeli ve kredi borcunuzu ödeyebilmeniz için borcunuzun uygun taksitlere bölünmesinin mümkün olup olmadığını sormalısınız.
  • Eğer kredi borcunuzu ödeme alışkanlıklarınızın düzensiz olması nedeniyle ödeyememe durumunuz söz konusu ise ödeme alışkanlıklarınızı düzenleme yolunda hareket etmelisiniz. Eğer aylık geliriniz kredi taksitlerinizi ödemeniz için yeterliyse elinize geliriniz geçtiği an kredi taksidini gelirinizden ayırmalısınız. Bunu yaptığınız zaman kredi taksidinizi ödememeniz için bir nedeniniz kalmayacaktır. Ayrıca takviminize ya da ajandanıza kredi taksidinizi ödemeniz gereken gün için bir hatırlatma yazabilirsiniz.
  • Eğer kredi borcunuzu pek çok yere yüksek tutarda borcunuz olduğu için ödeyememe durumunuz söz konusu ise borçlarınızı yapılandırmanın yolunu bulmalısınız. Bu gibi durumlarda bankalar borç yapılandırma kredisi ya da borç kapatma kredisi adları altında kredi vermektedirler. Hatta isterseniz tüm borçlarınızı bir bankada toplayabilir ve bu şekilde uygun taksitlerle ödeyebilirsiniz.

Kredi Taksitlerinizi Ödeyemediğiniz Zaman Ne Yapmalısınız?

Kredi taksitlerinizi ödeyemeyeceğinizi fark ettiğiniz zaman mutlaka bankanızla bu durumu paylaşmalısınız. Bunu yapmanızın nedenleri borcunuzun üstüne günlük yüksek faiz yansıtılmasını ve borcunuzun kabarmasını engellemektir. Sadece bu kadar da değil, bu davranışınız kredi notunuzun düşmesini ve risk raporunuzda riskli bankacılık işleminin kaydedilmesini engelleyecektir. Yani hem borcunuzun kabarmasını hem de bankalarla aranızın bozulmasını engellemiş olursunuz.

Bankanıza borcunuzu ödeyemeyeceğinizi bildirdiğiniz zaman banka sizin kalan borcunuz için size yapılandırma kredisi verebilir. Yani eğer kalan borcunuz 5 bin TL ise banka size bu tutarda kredi verecek ve mevcut kredi borcunuzun kapanmasını sağlayacaktır. 5 bin TL krediyi de uygun taksitlere bölecek size uygun vade ve faiz oranıyla kullandıracaktır. Bu sayede hem borcunuzu kapatmış hem de ödemeniz gereken kredi taksit tutarlarınızı düşürmüş olursunuz.