Hükümet yetkilileri piyasayı canlandırmak için yeni bir düzenleme ile tüketici yani ihtiyaç kredilerindeki azami vade süresi de 36 aydan 48 aya çıkarıldı. Bundan böyle İhtiyaç Kredileri 4 yıla kadar uzun vade imkânı ile kullanılabilecek.  Kredi taksitleri uzayacak mı? Sorusuna cevap arayanlara durumu kısaca açıklayalım.

Yapılandırma Sadece ihtiyaç Kredileri için mi geçerli ?
Tüketici kredileri dışında, İcra da olan kredi ve kredi kartı borçları yapılandırma kapsamı dışında olacaktır. Hukuki süreçte olan kredi veya kredi kartı Yapılandırma işlemi 72 aya kadar yapılacaktır. Faiz oranları ise 1,25-1,45 arası değişmektedir.

Konut Kredi Taksitleri Uzayacak mı ?
Konut kredilerinde de önemli değişiklikler yapıldı. Finans Kurumlarından kredilendirme limitlerine (oranları) kadar pek çok yenilik gerçekleştirildi. Konut kredilerinde öz kaynak-kredi diye iki bölüm vardı. Yani 100 bin liraya bir ev alacaksanız 75 binini kredilendiriyordunuz, 25 binini de siz veriyordunuz. Orada 5 puan arttırdık. Bankalar yüzde 80’e kadar kredilendirebilecek, yüzde 20’sini de alıcı karşılamış olacak.

Gecikmeye Dâhil Olan Kredi veya Kredi kartı borçlarının yapılandırma şartı nedir ?
Yapılandırmaya konu olan krediler, mevcutta aksamalı da olsa ödenen 1-3 arası taksitleri gecikmeye düşmüş olan, 2 dönem hiç ödenmemiş kredi kartı, sürekli asgari ödemesi ödenen kartlar yapılandırma kapsamına girmektedir. Eğer bu sürecin dışında iseniz, yani icralı kredi veya kredi kartı borcunuz için yapılandırma hakkınızı maalesef kullanamıyorsunuz.

2016 Yılından İtibaren Kredi Taksitleri Uzayacak mı ?
Ödemesi devam eden krediler veya düzenli ödenen kredi kartı borçları istenilmesi halinde 72 aya kadar yapılandırma olanağı bulunmaktadır. 03 Ekim 2016 ya kadar bankalar kredilerde 48 ay kredi kartlarında ise 72 aya kadar vade imkânı vermekteydi ancak şimdi İster kredi kartı olsun isterse kredi olsun tüm banka borçlarında 72 ay vade yapılmaktadır