İç tüketimi azaltmak ve cari açığın büyümesini engellemek için kredi kartı ve tüketici kredilerine getirilen sınırlamalar gevşetilmeye başlanmıştır. 2013 yılından günümüze kadar ihtiyaç kredisinde kullanılabilecek en fazla vade 36 ay’dı.

27.09.2016 tarihinde “Bankacılık Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik” değişmesiyle artık üst limit olarak 48 ay vade kullanılabilecektir. Ek olarak yönetmelikte yer alan kredi ve kredi kartı borç yapılandırmalarında 72 ay vade olanağı sunulmaktadır.

Kredi Ürünlerinde Yapılan Bütün Yenilikler
İhtiyaç kredilerinin vadelerin üst sınırı değişerek 36 aydan 48 aya yükseltildi. Yönetmelikten öncesinde kredi ve kredi kartı borçlarının üst sınır olarak vade olanağı 72 aya yükseltildi. Konut kredisinin peşinat faiz oranında düşüş yaşanarak %25’den %20’ye düşmüştür. Kredi kartı ile yapılan nakit çekimlerde taksit sayısında da yapılandırmaya gidildi. Taksit seçeneği 9 iken 12 aya çıkarıldı.

Sağlık hizmetleri alakalı harcamalarda, sağlık ürünlerinin alımı, Kulüp ve ya dernek gibi kuruluşlara yapılan ödemeler ayrıca vergi borçlarınızın ödemelerinde taksit imkânı sunulmakta olup 9 taksit yapılmaktadır. Kuyumculuk ürünlerinde kullanılan 4 taksit sayısı değişiklik göstermemiştir. Bilgisayar, tablet ve diğer elektronik ürünlerde 6 aya kadar taksit imkanı sunulmaktadır. Yapılan yeni düzenlemede de cep telefonu ve akaryakıttaki taksit yasağı kaldırılmamıştır.

İhtiyaç Kredisinin Vadesi 48 Ay Üzerine Çıkar Mı?
Yönetmelikler arasında 3 yıllık bir süre olduğu düşünüldüğü zaman yakında 48 ay vadenin daha fazla uzatılması beklenilmiyor. İhtiyaç kredisini ele aldığımızda riskleri düşünüldüğünde 48 ay vadeden daha az olması gerektiğini savunanlar bile olduğu söylenebilir.

Genel olarak uzun bir süre ihtiyaç kredisinin vade uzunluğunda azalma ya da yükselme görülme olmayacağı düşüncesi hâkimdir. Ayrıcalık olarak ipotekli konut kredisi, eğitim, konut tadilat nedeni ile kredi çekilmesi halinde vade uzunluğu esnetilip 120 aya kadar uzatılabilmektedir. Bu kredi imkânının kullanılabilmesi için bireyin kendine ait kayıtlı bir konutun ve kredi çekme şartlarını taşıması yeterlidir