Kişini bankalar üzerinden yapmış olduğu kredili işlemlerin toplam kullanma hacmi ve bunların ödeme düzeni kredi skoru ya da kredi notu olarak isimlendirilen ortalamayı oluşturmaktadır.

Bu not ortalaması artık bankaların kredi başvuru değerlendirme sürecinin yanı sıra yapacağınız tüm vadeli alışverişlerin, kiralama taleplerinin ve bankacılık ürün taleplerinin değerlendirilmesinde ilk dikkate alınan en önemli veri olarak kabul edilmektedir.

Kredi Skorumu Nasıl Öğrenebilirim ?

Kişinin sahip olduğu kredi skoru günümüzde artık hem kredi onayı alıp almayacağını belirlemekte hem de bu kredi için uygulanacak olan kredi faiz oranı için bile belirleyici olmaktadır.

Artık kredi notuna göre kredi veren bankalar sayı olarak artmakla beraber yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin bu borçlarını düzenli ödeyeceklerine dair olan inanç nedeniyle bu kişilere düşük faizle kredi kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Burada banka için önemli olan kredi başvuru formu dolduran kişinin borcuna olan sadakati ve banka için güvenirliğidir. Bunu sorgulamak içinde kredi skoru ilk bakılan bilgi olarak kabul edilir.

Kredi Skorum / Kredi Notum Nasıl Öğrenebilirim 2018 - 2019

Kredi Skorum / Kredi Notum Nasıl Öğrenebilirim 2018 – 2019

Kredi Notu Sorgulama  Nasıl Yapılır ?

“Kredi skorum kaç?” sorusunu yönelten kişilerin sadece kredi notu sorgulaması yapmaları yeterlidir. İnternetten kredi notu öğrenmek isteyen kişilerin Findeks internet sitesi üzerinden ya da bankaların internet şubesi üzerinden kredi skoru sorgulaması yapmalarına olanak sağlanırken SMS ile kredi notu öğrenmek isteyen kişilerede bankalar kredi puanı sorgulama imkanı sağlamaktadır.

Ayrıca kredi notu nedir üzerine aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.