Bankada hesabı bulunan ve bu hesaplar üzerinden kredili işlemler gerçekleştiren, kredi kullanan ya da kredi kartı bulunan herkesin bu ürünleri kullanırken yaptıkları ödeme düzenlerinden oluşan bir kredi notu ortalaması bulunmaktadır. Halk arasında kredi skoru olarak ta anılan bu not ortalaması günümüzde farklı pek çok alanda da kullanılmakta olup bu nedenle önemi her geçen gün artmaktadır. Peki, kredi skoru ne demek?

Kredi skoru kişinin bankalar üzerinden gerçekleştirdiği tüm kredili işlemlere ait ödeme performansının ortalamasıdır. Bankalardan düzenli aralıklarla kredi kullanan, alışverişlerini kredi kartı ile yapan kişilerin ödemelerini düzenli olarak yapmaları durumunda kredi skoru arttırılırken bunun aksi durumlarda düşük kredi skoru ile karşı karşıya kalınır.

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmasına rağmen burada önemli olan kredi skorunun seviyesidir. Kredi skoru 1200 puan ve altında ise bu durumda kredi onayı alınması imkansıza yakın seviyede kabul edilir. Kredi onayı almak isteyen kişilerin altın teminatlı ihtiyaç kredisi gibi teminatlı krediler üzerinden başvuruda bulunmaları ya da kredi notunu yükseltmek için gerekli girişimlerde bulunmaları gerekir.