Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Kişinin kredi notu ortalaması ne kadar yüksek olursa hem kredi onayı alması o kadar kolaylaşır hem de kullanabileceği kredi tutarı aylık geliri ile orantılı olmak üzere artar. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarına özen göstermeleri gerekir.

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmakta olup ancak hem bu krediler son derece yüksek kredi faiz oranları ile kullandırılmakta hem de kişinin aylık belgelenebilir geliri ne kadar yüksek olursa olsun kullanabileceği kredi tutarı düşürülmektedir. Sıfır kredi notu ortalaması seviyesinden başlayan kredi notu en yüksek 1900 seviyesine kadar yükseliş gösterebilmektedir.

Kredi skoru 1500 puan seviyesinde olunca bu iyi kredi notu ortalaması anlamına gelmekte olup bu not ortalamasına sahip olan kişilerin aylık gelirleri ile orantılı olan kredi başvuruları bankalar tarafından hemen onaylanacaktır. Ancak burada önemli olan kişinin aylık gelirine göre kredi başvurusunda bulunmasıdır. Aksi halde yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi yaşanır. Zaten kredi notum yüksek ama kredi kullanamıyorum diyen kişilerin nerede ise tamamı aylık gelir sınırına takılmaktadır. Kişinin aylık geliri bin lira ise en fazla aylık ödemesi 500 liraya kadar olan krediler için onay alabilir. Yani kişi en fazla belgelenebilir aylık gelirinin yarısını aşmayacak şekilde kredi kullanma hakkına sahiptir.