Finansal kuruluşların tüketicilerin kullanımına sundukları kredi kartı ve kredi ürünlerinin ödeme alışkanlıkları kişinin finansal sicilini oluşturmaktadır. Düzenli yapılan kredi kartı ödemeleri ve vade süresi dolmadan yapılan borç ödemeleri kredi sicili üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda ise kredi sicili olumsuz yönde etkilenmektedir.

Değerli okuyucular olumsuz finansal kayıtlar sonucunda sicili bozuk olan kişilerin tekrar bankacılık faaliyetlerinden yararlanabilmesi için kredi sicilini düzeltmesi gerekmektedir. Kredi kartı ekstre borçlarını ve kredi borç ödemelerini konusunda gecikmelerin yaşanması ve ödemelerin yapılmaması sonucunda banka müşterilerinin takibe düştüğü ve haklarında yasal sürecin başladığını söylemek yanlış olmaz.

Bu sürecin ardından bu kişilerin tüm bilgileri her bankada bulunduğu için bankalar tekrar bu kişiler ile çalışmaktan kaçınır. Fakat bazı yöntemler uygulayarak kredi sicilinin düzelmesine yönelik hamleler yapılabilir.

Kredi Sicili Nasıl Düzelir ?

Kredi veya kredi kartı sicilinin tekrar düzeltmek için kredi kartı kullanımı oldukça öneme sahiptir. Kredi sicili normal olmayan bir müşterinin kredi kartı kullanması önerilmektedir. Çünkü kredi kartı ödemeleri müşterinin siciline doğrudan etki yapar.

Düşük limitli ve düzenli kullanılan kredi kart borçlarının düzenli ödenmesinin ardından limiti sonuna kadar tüketmemek gerekir. Kişinin bu performansı belli bir süre göstermesinin ardından kredi notunda olumlu gelişmeler görülecektir. Kredi notu artık çok önemli

Kişinin kredi kartı kullanmaması durumunda kart başvurusu yapmadan önce bankanın şubesine müracaat ederek vadeli hesap açması ve buraya bir miktar para koyması önerilmektedir. Hesap açıldıktan sonra hesaptaki paraya karşılık olarak kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir ?

Değerli okuyucular, kredi kartı kullanmaya başladıktan 3 ile 5 ay içerisinde püf noktalara dikkat ettiğiniz zaman kredi sicili üzerindeki olumlu etkileri göreceksiniz. Kredi siciliniz temize çıktıktan sonra hesap üzerinde bulunan blokenin kaldırılması için bankaya başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kredi kartı ve kredi ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde bu tür şeylere gerek kalmayacaktır. Ancak gerek duyulduğu zaman yukarıda yer alan bilgileri hayata geçirdiğiniz zaman bankalarla olan ilişkileriniz normal bir şekilde devam edecektir. Tersi bir durum söz konusu olduğunda bankalar size güvenmez ve kredi talep edemezsiniz.