Kişilerin bankalardan kullanmış olduğu tüm kredili ürünler ve bu ürünlere ait ödeme düzenleri aynı zamanda kişinin kredi sicili bilgilerini oluşturmaktadır. Ödemeleri düzenli olan kişilerin temiz bir kredi sicili kaydı bulunurken ödemelerde sıkıntılar yaşayan kişilerin bu sorunlara bağlı olarak kredi sicilleri ne yazık ki bozulmaktadır. Peki, bozulan kredi sicili ne zaman düzelir ve “kredi sicilim ne zaman düzelir?” diye soranların ne kadar beklemeleri gerekir?

Kredi Sicili Nedir?

Kişinin bankalar üzerinden kullanmış olduğu kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi kullanımlarına ait olan tüm ürünlerin kullanım miktarı, kullanım sıklığı ve geri ödeme performanslarının kaydına kredi sicili adı verilmektedir.

Kredi Sicilinin Bozulması Ne Anlama Gelir?

Bankaya olan borçların ödeme düzenlerinde yaşanan her türlü gecikme kredi sicilinin bozulmasına neden olur. Özellikle de kredi borcunu ya da kredi kartı borcunu ödememek ve banka borcu nedeni ile yasal takip altına girmek ne yazık ki kredi sicilinin kalıcı olarak hasar görmesine neden olur.

Bozulan kredi sicili ise kişinin bankalardan kredi onayı alınması konusunda son derece zorlanılmasına neden olur. Yine kara listeye girmek gibi durumlarla karşı karşıya kalan kişilerin bir daha asla kredi kartı kullanması ya da kart onayı alınması mümkün değildir.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Kredi sicilinin düzelmesi diye bir durum söz konusu değildir. Çünkü Merkez Bankası kredi sicili verileri sabittir ve silinmesi ya da değişirilmesi söz konusu değildir. Ancak KKB Findeks kredi sicili verileri 5 yılda bir güncellenmekte olup 5 yılın ardından bu veriler silinerek temizlenmektedir.