Borçlarını düzenli olarak ödemeyen ve bunun haricinde bankaların çeşitli yaptırımlarına maruz kalan kişilerin kredi sicilleri oldukça kötü olmaktadır. Bu durumdaki kişilerin daha sonralardan kredi çekebilmesi oldukça zor, hatta bazı bankalara göre imkânsız olmaktadır. Ancak bu durumda yer alan kişilerin de belirli şartlar dâhilinde kredi çekebilme olasılığı olduğunu görmekteyiz.

Az Gelişmiş Özel Bankalar

Devlet bankalarının prensipleri genel olarak belirgin olduğu için, kredi sicili bozuk olan kişilerin devlet bankalarından kredi çekmesi çok zor olmaktadır. Buradaki ince nokta ise, az gelişmiş bazı özel bankalara başvurmak olabilir.

Diğer bankalara göre kurumsal yapısı daha düşük olan bankaların şartları sizler için daha avantajlı olabilir. Zira bu bankalar müşteri portföyünü geliştirmek için, kredi verme konusunda daha iyimser davranabilmektedir.

İpotekli Kredi Başvuruları

Kredi sicili bozuk olan kişiler, bankaların borcu geri ödeme konusunda riskli olarak gördüğü kişilerdir. Bu noktada bankaya, borcun geri ödeneceğine dair herhangi bir teminat sunmanız demek, kredi çekebilmenizi kolaylaştıracaktır.

Bunun en önemli yolu da herhangi bir taşınmazı bankaya ipotek ettirmek olacaktır. Üzerinize kayıtlı olan herhangi bir mülkü bankaya ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Ancak borcun geri ödenmesinde yaşanacak bir aksaklık durumunda bankanın ipotek ettiğiniz mülke el koyma hakkının da olduğunu unutmamak gerekir.

İpotek ettirilen mülk başvuru aşamasında banka tarafından incelenir ve kredinin değerine uygun olup olmadığına karar verilir. Kredinin değerinde eş değer görülmeyen mülkler, kredinizin olumsuz yanıtlanmasına neden olacaktır.

Kefili Kredi Başvuruları

Bankaya başvuru aşamasında sunulabilecek bir diğer teminat da, bir kefil göstermektedir. Kefili başvuru yaparak da bankalardan kredi çekebilirsiniz. Ancak kefil gösterilen kişinin gelir. Durumunun iyi olması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kefiller banka tarafından kabul görmeyecektir