Kredi Sicili Sorgulama

Borsa Ne İşe Yarar?

Türkiye’de bankacılık sektörünün büyük bir hızla büyümeye devam etmesi bankaların batık kredi riskine karşı kendilerini koruma altına alma ihtiyacı duymasına neden olurken bunun için Kredi Kayıt Bürosu kurulmuştur.

KKB kredi notu sorgulaması sayesinde bankalar kredi kullanmak istiyorum diyen müşterilerinin risk analizlerini hem çok daha kolay bir şekilde yapmakta hem de çok daha hızlı sonuçlandırmaktadır.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili kişinin şimdiye kadar bankalar üzerinden kullanmış olduğu bankacılık ürünleri ve bu ürünlerin ödemelerini içeren kayıtlarıdır. Findeks kredi notu sistemi üzerinde bilgiler 5 yılda bir güncellenmekte olup kredi sicili verilerinde ise ne yazık ki veri güncellenmesi ya da bilgi silinmesi söz konusu olmamaktadır.

Kredi Sicili Sorgulama 

Kredi sicil bilgilerini öğrenmek isteyen kişilerin kredi sicili sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz yeterlidir. Bunun için Türkiye Bankalar Birliği internet sitesi üzerinden kredi sicili sorgulama talebinizi oluşturmanız yeterlidir. Eskiden merkez bankası tarafından tutulan bu kayıtlar atık TBB üzerinden gerçekleştirilmektedir. TBB internetten kredi notu sorgulaması yapılmasına olanak sağlarken aynı zamanda mektupla yapılan kredi not sorgulama başvuruları da kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.