Kişinin kullandığı tüm bankacılık ürünlerinin ödeme performansı aynı zamanda kişinin kredi sicili bilgilerini de oluşturmaktadır. Ödemeleri düzenli olan ve asla son ödeme tarihini geçirmeyen kişilerin temiz kredi sicili kayıtları bulunurken ödemelerde sorunlar yaşayan, gecikmeye düşen ya da bu gecikmeler nedeni ile hakkında yasal takip başlatılan kişilerin ise bozuk kredi sicili geçmişine sahip olduğu kabul edilir.

Kredi Sicilinin Bozulması

Kredi borçlarının geciktirilmesi nedeniyle kredi sicilinin bozulması söz konusu olmakla beraber kişinin banka borçları nedeni ile yasal takip altına girmesi sonucunda ne yazık ki oluşan bu hasar tamir edilemez bir noktaya taşınmaktadır. Çünkü bu durumda kişinin adı kara liste adı verilen ve bankalarca tutulan bir listeye kayıt edilmektedir ki bu da kişinin kara listeden çıkmak için dilekçe yazılmasına kadar bir dizi işlem yapmasına rağmen bankalardan bir daha kredi onayı alamayacağı anlamına gelir.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi

Bankalar kredi başvuru değerlendirme sürecinde Merkez Bankası sicil bilgilerinin yerine Findeks kredi notu sistemine başvuruda bulunmaktadır. Burada yer alan bilgiler de 5 yılda bir silindiği için kişinin bozuk kredi sicili olsa dahi kredi sicilinin temizlenmesi gerçekleştiği için kredi kullanma şansı bulunur. Burada önemli olan geçmişinde bu tip sorunlar yaşayan kişinin kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmasıdır.

Bank Pozitif İhtiyaç Kredisi

Aynı zamanda düşük kredi notuna kredi veren bankalar arasında yer alan Bank Pozitif ihtiyaç kredisi paketinde bozuk kredi sicili geçmişi olan müşterilerine de onay verebilmektedir. Burada bankanın dikkat ettiği iki önemli nokta bulunur. Bunlardan ilki kişinin yasal takip altına girmemesi ikincisi ise kredi notu ortalamasını yükselterek doğru adımları atmaya başlamış olmasıdır.

Kredi ve Faiz Oranları

 Örnek olarak 10.000 Tl lik ve 12 ay vade oranı ile kredi kullanırsanız aylık ödeme tutarlarınız aşağıdaki gibi olacaktır