Kredi sicil affına rağmen bankalar vatandaşa, esnafa ve KOBİ’lere kredi vermemek konusunda direniyor. Bu konuda bankalara tepkiler veriliyor. Kredi sicil affına rağmen bankaların neden kredi vermediğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi sicil affı 2018 yılının başında çıktı. Hükümet kredi borcu yüzünden kara listeye giren şirketlere, KOBİ’lere, vatandaşlara ve esnaflara af çıkardı. Bu sicil affı, hiçbir ayrın yapılmadan her kurumu ve her vatandaşı kapsamakta. Bu sayeden pek çok esnafın ve KOBİ’nin bankalardan kredi almasının yolu açılmış oldu. Ancak gelen son haberlere göre bankalar müşterilere kredi vermemekte direniyor. Bunun nedenlerini yazımızda ele aldık.

Kredi sicil affı hatırlayacağınız gibi TBMM’de kabul edildi. Gerekli imzaların atılmasının ardından karar Resmî Gazetede yayımlandı. Vatandaşlar aftan yararlanmak için bankalara koştu. Kredi ihtiyacı olan ve fakat kara listede yer aldığı için kredi alamayan vatandaşlar, esnaflar ve KOBİ’ler aftan yararlanarak kredi talebinde bulunmak istediler. Ancak bankaların bu konuda pek istekli olmadığı görüldü. Bu nedenle vatandaştan gelen tepkiler öne çıktı.

Kredi sicil affı kara listede olan kişilerin sicilinin temizlenmesini kapsamaktadır. Yani kişi, borcu varsa sicilinin temizlenmesinin ardından önce bu borcu tamamen ödemeli ya da yapılandırmalıdır. Daha sonra tekrar bu kişinin kredi alabilmesi söz konusu olabilir. Yani sicil affı, borcunuzun silinmesini sağlamaz. Sadece kara listeye girmeniz nedeniyle kredi alamama durumunuzu düzeltir.

Bankaların kredi vermemesi konusunda Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci de açıklamalar yaptı. Tüfenkci bankalara seslendi ve bu bankaların ona bildirilmesi durumunda gereğinin yapılacağını söyledi. Bakan ayrıca kredi sicil affının Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan çalışmaların sonunda çıkarıldığını da söyledi. Üstelik Türkiye Bankalar Birliği tarafından istenen metnin sırf gerçek anlamda işlemesi için yasa hâline getirildiğini ancak buna rağmen kredi vermeyen bankalar konusunda gereğinin yapılacağını söyledi.

Kredi Sicil Affından Kimler Faydalanabilmektedir ?

Bankalar, yasanın gereğini yapmalı ve sicil affı konusunda başvuru yapan müşterilere bu affı uygulamalıdır. Ancak aftan yararlanmak isteyen müşterinin kredi notu kesinlikle kredi verilemeyecek derecede düşükse bu durumda bankalar haklı olabilir. Fakat aslına bakarsanız bankaların kredi sicil affının çıkmasından doğan bir kaybı bulunmamakta. Çünkü müşteriler zaten borçlarını ödemek zorunda. Bu borcu bir defada tamamen kapatma ya da yapılandırarak ödeme seçenekleri bulunmakta. Bu yüzden bankaların bir kayıp yaşamaları söz konusu değil.

Kredi sicil affından yararlanan müşterilerin çoğunun borçlarını ödeyen ve kapatan müşteriler olduğu görülmekte. Yani bu müşteriler kara listede olmalarına rağmen borcu olmayan müşterilerdir. Bunlar kredili ürün kullanabilmek için beş yıllık engel süresinin dolmasını beklemektedirler. Kredi sicil affının çıkması sonucunda bu müşteriler kredi alma hakkına sahip olmuşlardır. Bu yüzden borç yapılandırma ve benzeri işlemlerin yapılmasına gerek duyulmadan bankalardan kredi talep edebilir ve kredi kullanma hakkına sahip olabilirler.