Kredi Sicil Affı TBMM’de Kabul Edildi

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi Sicil Affı TBMM’de kabul edildi. Çok sayıda şirketin, KOBİ’nin, esnafın, çalışanın ve vatandaşın beklediği kredi sicil affı sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Artık şimdi imzaların bu karara atılması ve Resmî Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Kararın Resmî Gazete’de yayımlandığı gün kanun yürürlüğe girmiş olacak.

Kredi Sicil Affı çok sayıda şirketin ve vatandaşın beklediği bir af. Yaklaşık bir yıldır çıkıp çıkmayacağı merak edilen bu sicil affı hakkında uzun süren bir bekleyiş söz konusuydu. Sonunda 18 Ocak günü Kredi Sicil Affının TBMM’de kabul edildiği haberi çıktı. Kredi Sicil Affı pek çok şirketin ve vatandaşın kara listeden çıkmasını sağlayacak. Ayrıca bu kişilere mevcut borçlarını ödemeleri için bir süre verilecek. Ardından kara listede olan herkes için beyaz bir sayfa açılacak. Bu kişiler ve şirketler, borçlarını kapatmaları koşuluyla bankalardan kredi ve kredi kartı alabilecekler.

Kredi Sicil Affına TBMM tarafından onay verilmesi artık kanunun yürürlüğe girmesine çok az bir süre kaldığını işaret etmekte. Yani artık Kredi Sicil Affının yürürlüğe girmesi için kararın imzalanması ve Resmî Gazetede yayımlanması yeterli olacak Kredi Sicil Affının Resmî Gazetede yayımlanması da kanunun yürürlüğe girdiği anlamına gelecek. Bu sürecin uzamayacağı tahmin edilmekte. Kredi Sicil Affından kimlerin yararlanabileceğine dair pek çok soru sorulmaktaydı. Önce aftan sadece esnafın yararlanabileceği zannediliyordu. Ancak daha sonra sınırlama kaldırıldı ve kara listeye giren herkesin aftan yararlanabilmesine karar verildi. Yani vatandaş, çalışan, esnaf, KOBİ, şirketler kısacası kara listede olan herkes bu aftan yararlanabilecek.

Kredi Sicik Affı’na yönelik kanun Resmî Gazete’de yayımlandığında ve yürürlüğe girdiğinde bu aftan yaralanmak isteyenlerin bankalara başvurmaları gerekiyor. Eğer siz de bu aftan yararlanmak istiyorsanız bankaya başvurarak borcunuz olup olmadığını varsa bu borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Borcunuzu kapatmadan aftan yararlanmanız mümkün değildir. Borcunuzu ödemeniz için size bir süre verilir ve isterseniz borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Bu koşul bir bankaya borcunuz olsa da 5 bankaya borcunuz olsa aynıdır. Bunun için borcu olanlara verilen süre 6 ay olarak belirlenmiştir. Yani borcunuz varsa şimdiden bunu ödemek için planlar yapmanız iyi olur. Çünkü af çıktığında bu aftan yararlanabilmeniz için borcunuzu kapatmanız şart.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Acil Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicil Affı çıktığında herkes bu yasadan yararlanmak için bankalara koşacak. Bu yüzden bankaların önünde uzun kuyrukların oluşması bekleniyor. Bu arada bankaların çıkan kanuna uymak konusunda isteksiz davranabileceğini belirtelim. Yani kanunda yer alan ifadeler bankalara bir eylemi net bir şekilde gerçekleştireceklerine dair bir ifade vermiyor. Kanunda “…söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları hâlinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayabilecek.” şeklinde bir ifade mevcut. Bankalar bu müşterilerinin “olumsuz kayıtlarını dikkate almayabilecek” deniyor. Yani “almayacak” denmiyor. Bu yüzden kanunun bankalar tarafından uygulanması konusunda vatandaşların çekinceleri mevcut. Ancak bankalar yine de borçlarını kapatan ya da kapatmak isteyen müşterilerine hoşgörülü davranabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.