Kredi Sicil Affı Çıktı

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi sicil afffı nihayet çıktı. Buna göre kredi sicili bozuk olan ve kara listede olan kişilerin ve kurumların sicili, mevcut borçların ödenmesi hâlinde temizlenecek. Kredi sicil affı hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Kredi sicil affı nihayet resmî gazetede yayımlandı. Daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde kabul edilen ve gerekli imzaların atılmasıyla yürürlüğe girmesi beklenen sicil affı kararı sonunda resmî gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Artık borcu olanlar bankalara başvurarak kredi borçlarını ödedikten sonra bu aftan yararlanabilecekler. Kredi sicil affından yararlanmak için neler yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi sicil affından isteyen herkesin yararlanması mümkün. Yani bu kredi sicil affı sadece esnaflar ve sadece KOBİ’ler için değil herkes için geçerlidir. Resmî gazetede söz konusu kararın yayımlanmasıyla birlikte esnaf, KOBİ, tüzel kişiler ve gerçek kişiler kredi sicil affından yararlanabilecekler. Bunun için borcunuzun olduğu bankaya başvurmanız yeterli olacak. Kredi sicil affı aslına bakarsanız Aralık ayının sonundan bu yana beklenmekteydi. Yani bu kararın çıkması Ocak ayının içinde bekleniyordu. Sonunda tahmin edildiği gibi 27 Ocak günü ilgili kanun resmî gazetede yayımlandı. Kanunun resmî gazetede yayımlanması da yürürlüğe girdiği anlamına gelmekte. Bu kredi sicil affının hangi borçları kapsadığını ve hangi koşullarda bu aftan yararlanmanın mümkün olduğunu öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Kredi sicil affı çok sayıda borcu kapsamakta. Şu anda Türkiye’de kredi borcu yüzünden kara listeye giren çok sayıda kişi ve şirket var. İşte tüm bu vatandaş ve tüm bu şirketler kredi sicil affından yararlanabilecek. Kredi sicil affı, çektiğiniz kredinin faizlerini ve anapara borçlarını, karşılıksız çıkan çeklerin borçlarını ve üstelik protesto edilen senetlerin borçlarını kapsamakta. Bunların yanı sıra kredi sicil affı kredi kartı borçlarını da kapsıyor. Yani kredi sicilinizin bozulmasına neden olan tüm borçlar bu kapsama giriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notum Düşük, Nasıl Konut Kredisi Kullanabilirim?

27 Ocak 2017 günü Resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kredi sicil affından yararlanmak için yapmanız gereken şey borcunuzun olduğu bankaya başvurmaktır. Eğer hâlâ borcunuzu ödemediyseniz bankanızla görüşerek borcunuzu hemen kapatabilir ya da yapılandırarak 6 ay içinde kapatabilirsiniz. Borcunuzu yapılandırdığınızda kredi sicil affından yararlanmış olursunuz. Ancak yapılandırma kapsamında borcunuzu ödemediğiniz takdirde siciliniz yeniden bozulacaktır. Kredi sicil affından yararlanmak için bankaya başvurmanız yeterlidir. Ancak isterseniz bankanıza ya da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına bir dilekçe de yazabilirsiniz. Dilekçenizi şu şekilde yazmanız mümkündür: “…. Banka Şube Müdürlüğü’ne. Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında borcumu ödemiş olmam / borcumu yapılandırmış olmam nedeniyle kredi sicil kayıtlarımın, ilgili kanun gereğince güncellenmesi hususunu arz ederim.” İmzanızı atmanız ve dilekçenizi bankanıza teslim etmeniz yeterlidir. Ayrıca bu dilekçenizin yanına borcunuzu ödediğinize dair dekontu ya da borcunuzu yapılandırdığınıza dair yapılandırma belgesini eklemeyi de unutmamalısınız. Dediğimiz gibi, yapılandırdığınız borcu ödemediğiniz takdirde söz konusu aftan yararlanmanız da mümkün olmayacaktır. Üstelik kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizin başvurunuzu reddedebilir. Buna hakları olduğunu unutmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.