Bankaların sunmuş olduğu kredi imkanı tüketiciler tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır. Özellikle son zamanlarda bankalara başvuran tüketicilerin en büyük isteklerinin maddi anlamda sıkıntı yaşadıkları için kredi talebinde bulundukları ortaya çıktı.

Kredi taleplerinin içerikleri değişse dahi taleplerin sayısının her geçen gün biraz daha artmaya başladığı belirlendi. Bankalara gelen başvuruların birçoğunun incelemede olumsuz yanıt aldıkları belirlendi.

Kredi Red Nedeni 11 Ne Demektir

Kredi Red Nedeni 11 Ne Demektir

Bankaların kendilerine gelen her türlü talebi olumlu bir şekilde sonlandırma gibi bir zorunluluklarının olmadığı ifade edildi. Bu anlamda bankaların koşulsuz ret cevabı verme imkanları bulunmaktadır. Ya da yapılan çeşitli incelemeler sonucunda tüketicilerin bazı şartlarının yerine gelmemesi durumunda ret cevaplarını çeşitli nedenlere dayandırarak bildirmeleri mümkündür.

Kredi Red Nedeni 11 Nedir?

Kredi veren bankalar arasında en çok kullanılan ret yanıtının ise kredi ret nedeni 11 olduğu ifade edildi. Tüketicilerin kredi notunun düşük olması sebebi ile bankalardan bir türlü istediklerini alamadıkları ve bu anlamda  kredi taleplerinin olumsuz olarak yanıtlandığı ifade ediliyor.

Kredi ret nedeni 11 tam olarak tüketicilerin kredi notlarının düşük olması sebebiyle kredi taleplerinin reddedilmesinden dolayı ortaya çıkan bir sebep olduğu ifade ediliyor. Bu anlamda tüketicilerin kredi notları sebebiyle olumsuz yanıt almaları sonrasında pes etmeden başvuru yapmaları ancak bu sever kredi taleplerini düşürmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda farklı bankaları deneyerek bu anlamda olumlu yanıt arayabilirler.

Kredi Red Nedeni 11 Ne Demektir

Kredi Red Nedeni 11 Ne Demektir

Ancak başka bankalardan da olumsuz yanıt alındığı takdirde kredi notunun yükseltilmesi için bazı adımlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Kredi kartınızdan yüklü bir harcama yaparak bir sonraki ay ekstrenin büyük bir bölümünü ödemek aynı zamanda kredi notunu yükseltecektir.

Özellikle bu işlemin birkaç ay boyunca yapılması kredi notunu hızlı bir şekilde yükselteceği için birkaç ay sonra yapılacak kredi taleplerinde olumsuz bir yanıt almanızı da engelleyebilir.Bankalara karşı kredi talebinizde bulunduğunuz takdirde bankalar gelirlerinizi, ödeme yöntemlerinizi ve aynı zamanda istemiş olduğunuz kredinin miktarını karışlaştırarak olumlu ya da olumsuz bir yanıt verirler.

Bankanın ödeme yöntemlerinde riskli olarak gördüğü durumlar kredi talebinin olumsuz olarak karşılanmasına neden olurken bu durum ret 11 kararı olarak uygulanmaktadır.

Bankalar yasal olarak 18 yaşını dolduran ve aylık belgelenebilir gelire sahip olan tüm müşterilerinin kredi başvuru formu doldurmalarına izin verir. Ancak bankanın doldurulan her kredi başvurusunu kabul etme gibi bir zorunluluğu yoktur.

Banka kredi istihbarat bölümü bu başvuruyu inceler ve uygun bulmaması durumunda kredi reddi kararı verebilir. Kredinin reddedilme nedenleri arasında en sık rastlanılanları ise kredi red nedeni 9 ve kredi red nedeni 11 olarak öne çıkmaktadır.

Kredi Başvurusu Neden Olumsuz

Kredi Başvurusu Neden Olumsuz

 

Kredi Red Nedenleri

Bankaların kredi red nedenleri arasında farlı pek çok neden bulunup her banka kredi reddi için kullandığı bir kod numarasına sahiptir. Günümüzde bankalar tarafından yapılan kredi red kararları incelendiğinde en çok kredi reddinin düşük kredi notu ortalaması nedeniyle alındığı görülmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi kişileri kullanmış oldukları kredi ürünleri ve bu ürünlerin ödeme performanslarına bağlı olarak değerlendirmeye almakta ve bu değerlendirme sürecinde belirli bir not ortalaması puanı verilmektedir. Bu ortalama günümüzde bankaların kredi başvuru formu dolduran müşterilerini değerlendirmekten araba kiralama firmalarının değerlendirmesine kadar farklı pek çok alanda dikkate alınmaktadır.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama

Bir başka kredi red nedeni ise kişinin maaşının kullanmak istediği kredi tutarına göre yetersiz gelmesidir. Bu nedenle yüksek kredi notuna kredi reddi kararı verilebilmektedir. Eğer sizde “kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum” diyorsanız kredi başvurunuzu gözden geçirin ve mutlaka aylık belgeleyebildiğiniz gelirin yarısını geçmeyecek tutarlarda krediler için başvuruda bulunmaya özen gösterin. Maaşa göre kredi hesaplaması yapın.

Kredi veren bankalar

Kredi veren bankalar

Çalışmayana Kredi

Kişinin çalışmadan kredi kullanması kesinlikle mümkün değildir. Kredi notuna göre kredi veren bankalar dahi kredi notu iyi seviyede olsa dahi çalışmayan kişinin kredi kullanmasına kesinlikle izin vermez. Kişinin kredi kullanması için mutlaka ama mutlaka bankaya bu kredi ödemesi için kullanabileceği bir gelir belgesi sunmak zorundadır. Düzenli geliri olmayan kişilerin ödemede bir süre sonra sıkıntı yaşayacağı kesin olduğu için bankadan kredi çekmek talepleri kesinlikle reddedilir.

Kredi Red Nedeni 11 Ne Demek?

Sıklıkla karşılaşılan kredi red nedeni 11 kişinin düşük kredi notu ortalaması olduğu için kredi onayı alamaması anlamına gelmektedir. Burada yaşanan sorun kişinin kredi notu sorgulaması yapmadan kredi başvuru formu doldurmasıdır. Çünkü düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunduğu gibi kişinin en kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunması da kredi onayı alınmasını kolaylaştıracaktır. Bu kod genelde Yapı Kredi Bankası red nedeni 11 olarak kullanılmaktadır.

Kredi Red Nedeni 9

Bir diğer kredi başvuru reddi kodu da kredi reddi nedeni 9 olarak öne çıkmaktadır. Bu kod farklı bankalar tarafından kullanılmakta olup diğer bankaların düşük kredi notuna kredi reddi kararı almaları sonucunda kullanılan özel bir kod numarasıdır. Bu sorunu yaşayan kişilerin kredi onayı alabilmek için kredi notu yükseltme teknikleri uygulamaları bir süre sonra kredi onayı almalarını sağlamaları açısından çok önemlidir.