Kredi kullandığınızda ya da kredi kartınız ile alışveriş yaptığınızda bankalar düzeyindeki kredi puanınızda çeşitli değişiklikler olabilir. Kredi puanınızı artıracak ve sizleri avantajlı konuma getirecek denenmiş 3 farklı yol var.

Kredi puanınız yükseldiğinde, bankaların size sunacağı yüksek miktarlı kredilerin yanı sıra, bazı avantajlardan da yararlanmanız mümkün.

Kullanmadığınız Hesaplar Kredi Notunuzu Etkileyebilir

Eğer aktif olarak kullanmadığınız hesaplarınız varsa, bu hesapları kapatmanız gerekebilir. Kullanmadığınız hesaplarınızı kredi notunuzu etkileyebilir.

Genelde bireysel ödeme alışkanlıklarında, bankalar tarafından puan kazanırsınız. Ödeme alışkanlıkları size %30 civarında bir puan kazandırır. Ödeme alışkanlıklarınızın olumsuz olması durumunda ise aynı oranda puan kaybedersiniz.

Daha önceden kullandığınız kredilerde durumunuz iyi ya da kötü ise %25 oranında bir puanlamaya tabi tutulursunuz. Daha önce aldığınız kredilerde düzenli ödeme yaptıysanız kredi notunuz %25 civarında artar. Aynı şekilde ödemelerinizi geciktirdiyseniz kredi notunuz düşer.

Eğer yeni bir kredi almaya karar vermişseniz, bu durum sizin için avantaj sayılır. Yeni alınan kredilerde kredi notunuz %20 yükselir.

Daha önceden kullanmış olduğunuz kredilerin yoğunluğu, size puan kazandırır. Ancak kazanılan bu puan düzenli ödemeler gerçekleştiğinde işe yarar. Kredi kullanma yoğunluğunuza bağlı olarak %15 civarında bir puan kazanırsınız.

Borçlarınızı Kapatın

Mevcut olan borçlarınızı kapatmanız, size puan kazandırır. Bu durum yalnızca bankalar için geçerli değildir. Fatura borçlarınız ve ticari borçlarınız da buna dahildir.

İstikrar Önemlidir

Borçlarınızı zamanında ödemeniz ve ihtiyacınız olduğunda yeni krediler almanız, bankalar tarafından olumlu karşılanacak ve kredi notunuzun artmasını sağlayacaktır.

Yalnızca kredi almak için değil herhangi bir banka ile düzenli olarak çalışın. Finans durumunuz sürekli gözetim altında olduğu için bu durum kredi notunuzu yükseltecektir.

Bazı durumlarda sizi fazla zorlamayacak yatırım araçlarına yönelmeniz, kredi notunun verilmesinde etkili olabilir.

Sürekli alışveriş yapıyorsanız, nakit paranız olsa bile bu parayı bankaya yatırın ve alışverişlerinizi kart ile yapın. Bu durum kredi notunuzun artmasında etkili bir unsurdur.

Elinizde daha önceden kullandığınız kredi kartı varsa, yenisini almaya çalışmayın. Her zaman için bir kart size yeterli olacaktır. Birden fazla kart, birden fazla borç demektir ve borçların dağınık olması, takibi zorlaştırır.