Kredi Puanımı Nereden Öğrenebilirim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi puanınızı nereden öğrenebileceğinizi bilmiyor musunuz? Kredi puanınızı öğrenmeniz ve takip etmeniz finans dünyasındaki konumunuzu da takip etmeniz ve kontrol altına alabilmeniz için önem taşımaktadır. 

Kredi puanı hem bankalarla hem de şirketlerle aranızdaki ilişkiyi belirlemeniz ve kontrol altına almanız için önem taşımaktadır. Kredi puanınızı öğrenmeniz işte tüm bu ilişkilerinizin yolunda gitmesi için gereklidir. Çünkü hem bankalar hem de şirketler müşterilerini tanımak için öncelikle onların kredi puanlarına bakarlar. Kredi puanınız sizin ödeme alışkanlıklarınızı, borç  ve hesap durumunuzu yansıtır. Ayrıca sizin borcunuza sadık olup olmadığınız ve ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınız konusunda da ayrıntılar verir. Bu yüzden kredi puanınıza hakim olmalı ve kredi puanınızın nelerden etkilendiğini çok iyi bilmelisiniz.

Kredi puanınızı öğrenebileceğiniz birkaç platform vardır. Bunlardan biri ve en öncelikli olanı Findeks platformudur. Diğer platformlar bankanızın mobil bankacılık uygulamaları ile internet şubesidir. Bu platformlardan kredi puanınızı öğrenmek istediğinizde bir miktar ücret ödersiniz. Bu ücret yüksek değildir. Findeks platformundan sadece kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde sistem sizden 4,72 TL ücret alacaktır. Bankanızın mobil bankacılık uygulamasından ya da internet şubesinden kredi puanınızı öğrenmek istediğinizde ise daha yüksek ücretler tahsil edilebilmektedir.

Türkiye’de bankalarda kredili ürün kullanan hemen hemen herkesin bir kredi puanı vardır. Hemen hemen herkesin dememizin nedeni Türkiye’de yaşayan vatandaşların %11’inin kredi puanının henüz oluşmamış olmasıdır. Yani bu kişilerin kredi puanları yoktur. Bunun nedeni bu kişilerin bankalardan şimdiye dek hiç kredili ürün kullanmamış olmalarıdır. Yani bu insanlar bankalardan kredi kartı ya da kredi almamışlardır. Ayrıca bu kişiler bankada daha önce hiç kredili mevduat hesabı (KMH) da açmamışlardır. Diğer bir sebep de bu kişilerin kendi hesaplarından hiç otomatik ödeme talimatı vermemiş olmalarıdır. Ancak geri kalan vatandaşların kredi puanları bellidir. Bu kredi puanları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu ülkemizde vatandaşların kredi puanlarını muhafaza eden ve ayrıca bankalarla ve kurumlarla paylaşan bürodur. Bu büro oldukça önemlidir. Çünkü kredi puanımızı bankalarla ve diğer kurumlarla paylaştığı gibi, oluşturduğu Findeks platformu aracılığıyla da bizimle paylaşmaktadır. Findeks platformu vatandaşların platforma üye olarak kredi puanlarını öğrenmeleri için Kredi Kayıt Bürosu tarafından açılmıştır. Kredi puanınızı işte buradan öğrenmeniz mümkündür. Bunun için Findeks platformuna T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızla kayıt olmanız gerekmektedir. Ayrıca kayıt olurken nüfus cüzdanınıza ait bazı bilgileri de vermeniz şarttır. Üyeliğiniz sırasında sistem sizden bir güvenlik resmi seçmenizi ve bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Bunları girmeniz gerekir. Sonra kredi puanı sorgulama işlemi yapabilir ya da risk raporunuzu alabilirsiniz. Bu işlemleri yapmak istediğinizde sistem sizden ücret isteyecektir. Bu ücreti banka kartınızla ya da kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Sisteme her girmek istediğinizde cep telefonunuza tek kullanımlık şifre gelecek ve sistem size, sizin siz olduğunuzu anlamak için güvenlik resminizi gösterecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Notlu Risk Raporu Almak Ne Kadar ?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.