Kredi Puanımı Nasıl Yükseltirim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi puanı yükseltmek kredi puanı düşük olan kişilerin gerçekleştirmek istediği ortak amaçlardan biridir. Kredi puanı, bankadan kredi almak istediğinizde ya da GSM operatörlerinden taksitli akıllı telefon almak istediğinizde karşınıza çıkar. 

Kredi puanı, herkesin hemfikir olduğu gibi çok önemli bir unsurdur. Kredi puanınızın yüksek olmasına en çok bankalardan acil kredi çekmek istediğiniz zaman gereksinim duyarsınız. Ancak kredi puanınız düşükse elbette bir günde yükselmez. Kredi puanınızın yükselmesi için uygulamanız gereken yöntemler vardır. Bankada bir tanıdığınızın olması elbette bu konu için yararlı değildir. Kredi puanınız kişilerden bağımsız bir puandır. Kredi puanınız sizin eylemlerinize, ödeme zamanlarınıza ve ödeme alışkanlıklarınıza tepki verir. Yani kredi puanınızı belirleyen kişiler yoktur. Bu yüzden kredi puanınızı sizin ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve kredi puanınıza verdiğiniz önem yükseltecektir.

Kredi puanınız pek çok etkenden etkilenir ve oluşur. Kredi puanınızı Findeks platformuna girerek ve kredi puanı sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Kredi puanı sorgulaması yapmak kolaydır. Bunun için 4,73 TL ödeme yapmanız yeterlidir. Kredi puanınızı yükseltmek için belirli yöntemler uygularken kredi puanınızın bu yöntemlerden nasıl etkilendiğini izlemek için Findeks platformunu kullanabilirsiniz.

Türkiye’deki herkesin kredi puanı Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanır. Kredi Kayıt Bürosu kredi puanlarını saklar ve bankalarla paylaşır. Gerekli durumlarda müşterisi olduğunuz kurumlarla da paylaşılır. Ancak bazı kişilerin kredi puanı yoktur. Bu kişiler Türkiye’de toplam nüfusun yüzde on birini oluşturmaktadırlar. Kredi puanı, kişinin bankalardan hiç kredili ürün almaması nedeniyle oluşmaz. Yani bankalardan aldığınız kredi kartlarını, kredileri ve açtığınız kredili mevduat hesaplarını kullandığınız zaman kredi puanınız oluşur.

Kredi puanınızı yükseltmek için yapmanız gerekenlerin başında bankalarla aranızı iyi tutmak gelmektedir. Yani bankadan kredi aldığınızda bunun geri ödeme taksitlerini düzenli olarak ödemeniz gerekir. Bankadan kredi kartı aldığınızda ve kullandığınızda bu kartın ekstre borcunu düzenli olarak ödemeniz ve geciktirmemeniz gerekir. Aynı zamanda bankada kredili mevduat hesabınız varsa bunun borcunu da zamanında ödemeniz şarttır. Eğer bankalara ya da başka kurumlara herhangi bir borcunuz varsa bunları da zamanında ödemelisiniz. Özellikle icra müdürlüğüne ulaşabilecek gecikmiş borcunuz bulunmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi puanınızı yükseltmek istiyorsanız borcunuzu kapattıktan ya da yapılandırdıktan sonra kredi puanınızı hangi etkenlerin etkilediğini bilmelisiniz. Bu etkenleri ve etkenlerin kredi puanının içindeki oranlarını şu şekilde sıralayabiliriz: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10).

Bu etkenlere bakarak kredi puanınızın nasıl yükseleceğini anlayabilirsiniz. Eğer bankadan zaten aldığınız bir kredi varsa bu durumda yeni kredi almanız pek önerilmez. Var olan kredi taksitlerinizi düzenli olarak ödemeniz yeterlidir. Ayrıca vadesiz hesabınız varsa ve düzenli olarak fatura, kira, aidat ödemesi yapıyorsanız iki ya da üç tane otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bunların ödenmesi için hesabınızda yeterli miktarda para bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.