İlk çıkarıldığı dönemde sadece bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler için önem taşıyan Kredi Notu günümüzde nerede ise tüm taksitli ve vadeli işlemlerde belirleyen olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle kişinin mutlaka kredi notu öğrenme işlemi yaparak not ortalamasını öğrenmesi ve mümkün olan en yüksek seviyede tutmaya çalışması önemlidir. Peki, “kredi puanımı nasıl öğrenebilirim?” sorusunun yanıtı nedir?

Findeks Kredi Notu Öğrenme SMS 

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri de Findeks kredi notu öğrenme işlemi için kullanılabilecek yöntemlerden biri de SMS kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmaktır.

Bunun için Turkcell ya da Vodafone hatlarına sahip olan bir cep telefonunun SMS bölümünden kimlik numaranızı 11 haneli olarak yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra doğum tarihinizin yıl bölümünü 4 haneli olarak yazıp oluşturduğunuz kısa mesajı 1122 numarasına göndermeniz yeterlidir. Bu mesajın ardından Findeks risk raporu ve kredi notu ortalamanız tarafınıza iletilecektir. Bu hizmetten yararlanan kişilerin ödeyeceği SMS kredi notu sorgulama ücreti ise 9 liradır.

Findeks İnternet Sitesi 

Kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri yöntemlerden biride Findeks üyelik işlemlerini gerçekleştirerek Findeks internet sitesi üzerinden internetten kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmektir. Üstelik ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere ücretsiz kredi notu öğrenme hizmetide verilmektedir. Zaten kredi notumu ücretsiz öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri tek yöntemde budur.

Banka Kredi Notu Öğrenme 

Bankadan kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler banka şubesinden şahsen başvuruda bulunarak kredi notu sorgulaması yapabileceği gibi aynı zamanda internet şubesi kullanıcılarının internetten kredi notu sorgulaması yapması da mümkündür. Bunun için internet şubesi şifresi bilgilerini girerek hesabınıza giriş yapmanız ve ardından da krediler bölümünden Findeks risk raporu bölümünü tıklayarak açılan pencerede onay vermeniz yeterli olacaktır.

Onay vermenizin ardından tarafınıza kredi notu bilginizin de yer aldığı Findeks raporu gönderilecektir. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi başvuru formu doldururken daha dikkatli olmaları ve mümkün olduğunca kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi kullanmaları önerilmektedir.