Kredi Puanımı Düşüren Etmenler Nelerdir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi puanınızı düşüren etmenleri bilmeniz kredi puanınızı kontrol altına alabilmeniz ve düşmesini engellemeniz için gereklidir. Bu etmenleri yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi puanınızı düşüren etmenleri bilmeniz hem kredi puanınızı kontrol altında tutmanızı hem de kredi puanınızı yükseltmek için neler yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlar. Kredi puanınızın neden düştüğünü ve ne yaptığınızda olumsuz etkileneceğini bilmelisiniz. Kredi puanınız sizinle ilgili pek çok unsurdan olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu nedenle yazımızda kredi puanınızı nelerin düşürdüğünü yazdık.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanı sizin finansal dünyadaki konumunuzu belirten ve borçlarınıza ne kadar sadık olduğunuzu gösteren bir puandır. Bu puan sizin ödeme alışkanlıklarınızı gösteren en önemli göstergedir. Bu puan sayesinde hem bankalar size kredi vermek konusunda güvenip güvenemeyeceklerini görürler hem de kredinize hangi oranda faiz uygulamaları gerektiğine karar verirler.

Kredi puanınız sadece bankalardan kredi talep ettiğinizde değil iş hayatında görüştüğünüz kişilere kendinizi tanıtırken de ihtiyacınız olan bir puandır. İş ortaklığı kurmak istediğiniz bir kişiye kredi puanınızı referans gösterebilirsiniz. Ayrıca ev kiralamak ya da ev satın almak istediğinizde kredi puanınızı göstererek kişilerin size güvenmelerini sağlayabilirsiniz. Kredi puanınız bu nedenle günümüzde çok önemsemeniz gereken bir unsurdur.

Kredi Puanı Neden Düşer?

Kredi puanı pek çok nedenle düşebilir. Bunun için kredi puanını etkileyen etmenleri bilmeniz gerekir.

Kredi Puanını Etkileyen Etmenler

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25)
  • Yeni Kredi Açılışları (yüzde 20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15)
  • Diğer unsurlar (yüzde 10)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bireysel Kredi Notu Kaç Olmalı?
Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıklarınız

Kredi puanınızı düşüren etkenlerin başında ödemediğiniz kredi kartı borçlarınız ve kredi taksitleriniz gelmektedir. Kredi taksitlerinizi ödemeyi geciktirdiğinizde, kredi kartı ekstre borçlarınızı zamanında ödemediğinizde kredi puanınız düşer. Ayrıca kredi kartı ekstre borcunuzun uzun süre sadece asgarî tutarını ödemeniz de kredi puanınızı düşüren önemli bir etkendir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumunuz

Kredi puanınızı düşüren etkenlerin ikincisi hesabınızda bulunan para miktarı ve borç durumunuzdur. Eğer hesabınızda hiç paranız yoksa ve devlete vergi borcunuz, GSS prim borcunuz ya da bunlar gibi ödemediğiniz borçlarınız varsa kredi puanınızı yükseltemezsiniz. Kredi puanınız, siz borcunuzu geciktirdikçe düşmeye devam eder. Kredili mevduat hesabınız (KMH) varsa bu hesabınızda bulunan bakiyeniz kredi puanınızı etkiler. Hesap bakiyeniz eksili olmamalıdır.

Bankadan Yeni Krediler Almak

Yeni kredi açılışları aldığınız riski artıran bir unsur olduğu için kredi puanınızı düşürebilir. Bu nedenle yeni kredi aldığınızda ödemelerinizi çok düzenli yapmanız şarttır. Ödemelerinizi düzenli yaparsanız kredi puanınız yükselecektir. Bankalardan sürekli olarak kredi talep ettiğinizde ve red cevabı aldığınızda kredi puanınız düşer. Çünkü bankaların size kredi vermeyi reddetmesi onların size güvenmediği anlamını taşır. Bu da kredi puanınızı düşürür.

Kredi Kullanım Sıklığınız

Sık sık kredi çekmeniz de kredi puanınızı düşürebilir. Bir kredi alarak başka bir kredi borcunuzu ya da kredi kartı borcunuzu kapatmanız bankaların birkaçından kredi almanız sizi güvenilmez bir müşteri gibi gösterebilir. Bu nedenle kredi kullanım sıklığınıza dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.