Kredi Puanım Yükselmiyor

Kredi puanınız yükselmiyorsa bunun pek çok nedeni olabilir. Kredi puanınızın neden yükselmediğini bulmak için kredi puanını etkileyen etkenleri incelemeniz şarttır. 

Kredi puanınız düşükse, kredi puanınızı yükseltmeye çalışıyorsanız fakat kredi puanınız yükselmiyorsa bu durumun nedenlerini araştırmanız şarttır. Kredi puanınızı etkileyen etkenlerin tümü hakkında bilgi sahibi olmadan kredi puanınızın yükselmeme nedenini bulmanız pek mümkün değildir. Yazımızda kredi puanınızın yükselmeme nedenini bulmanıza yardımcı olacak bilgiler bulmanız mümkündür.

Kredi Puanı Neden Yükselmez?

Kredi puanınızın yükselmemesinin nedeni sizin kredi puanınızı yükseltmek için uyguladığınız yöntemi yanlış uygulamanız, eksik uygulamanız ya da tamamen yanlış bir yöntemi uygulamanız olabilir. Bu nedenle öncelikle kredi puanınızın neden düştüğünü ve uyguladığınız yöntemin neresinde hata olduğunu bulmalısınız.

Kredi puanı düşük olan kişiler kredi puanlarının yükselmesini isterler ancak doğru yöntemin ne olduğunu bilmedikleri için kredi puanlarına müdahale edemezler. Bu konuda yardımcı olduğunu söyleyen birçok kredi puanı danışmanlık firması vardır. Ancak bunlara güvenebilmek çoğu zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle kredi puanı hakkında ayrıntılı bilgi edinmeniz gerekir.

Kredi Puanını Etkileyen Etmenler

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30),
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25),
  • Yeni Kredi Açılışları (yüzde 20),
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15)
  • Diğer unsurlar (yüzde 10)

Kredi puanını etkileyen etmenleri incelediğinizde ilk sırada bireysel ödeme alışkanlıklarının olduğunu görürsünüz. Bu alışkanlıklar tahmin edemeyeceğiniz kadar önem taşır. Kredi kartı ekstre borcunuzu sürekli olarak geciktiriyorsanız ve gecikmeli ödüyorsanız ayrıca kredi borcu taksitlerinizi de zamanında ödemiyorsanız kredi puanınız yükselmeyecektir. Üstelik kredi kartı ekstre borcunuzu sadece zamanında ödemeniz yetmez. Sürekli olarak sadece asgarî tutarı ödüyorsanız bu da kredi puanınızı olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kredi kartı ekstre borcunuzun asgarî tutarından fazlasını ödemelisiniz.

Kredi puanınızı etkileyen diğer unsur mevcut hesap ve borç durumunuzdur. Eğer hesabınızda paranız yoksa, verdiğiniz otomatik ödeme talimatları bakiyenizin olmaması yüzünden hep başarısız oluyorsa bu durum kredi puanınızı düşürecektir. Mevcut borç durumunuz yani ödemediğiniz bir borcunuzun olup olmaması kredi puanınızı doğrudan etkiler. Eğer geciktirdiğiniz ve ödemediğiniz vergi borcunuz, SGK ya da GSS prim borcunuz varsa ayrıca fatura borcunuz, kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa yine bunlar da kredi puanınızı etkileyecektir.

Kredi puanınız borçlarınız yüzünden yükselmiyor olabilir. Devlete ödemeyi unuttuğunuz bir borcunuz varsa, kira borcunuz yüzünden icralık olduysanız, banka tarafından takibe alındıysanız kredi puanınız yükselmez. Unuttuğunuz borçlar yüzünden kredi notunuz yükselmiyorsa kredi puanınızı yükseltmek için boşuna uğraşıyor olabilirsiniz. Çünkü gecikmiş borçlarınızı kapatmadan ve gelecek dönemlerde yapmanız gereken ödemeleri düzenli olarak yapmadan kredi puanınız yükselmeyecektir.

Kredi puanınız, bankaya sık sık kredi başvurusu yaptığınız için de yükselmiyor olabilir. Bankadan kredi talep ediyorsanız ve taleplerinize red cevabı alıyorsanız kredi puanınız düşecektir. Her bir red cevabı kredi puanınızın düşmesine neden olur. Kredi puanınızın yükselmesini istiyorsanız bankalara sürekli kredi başvurusu yapmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.