Kredi puanınız yok mu? Ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Kredi puanınızın olmaması endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi puanınızı sorguladığınızda karşınıza bir puan çıkmıyorsa kredi puanınız yok demektir. Kredi puanınızın olmaması sadece onun henüz oluşmadığını gösterir. Yani kredi puanınızın oluşması için gerekli veri yok demektir. Bu durumda yapmanız gereken şey kredi puanınızın oluşması için gerekli verileri sağlamaktır. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Kredi puanı, kredili bir ürün ya da hizmet kullanmanız sonucunda oluşur. Kredi puanınız, kullandığınız kredili ürünün ya da hizmetin verdiği veriler ve sizin bu ürünü ya da hizmeti kullanmanız sonucunda ortaya çıkan alışkanlıklarınız ile şekillenir. Ancak kredi puanınızın olmaması sizin henüz bir kredili ürün ya da hizmet kullanmadığınız ve hatta hesabınızdan otomatik ödeme talimatı dahi vermediğiniz anlamına gelmektedir.

Kredi puanınızın olmadığını öğrendiğinizde kendinizi kredi puanı olmayan tek müşteri gibi görmemelisiniz. Çünkü Türkiye’deki vatandaşların yüzde on birinin kredi puanı yoktur. Yani Türkiye’deki vatandaşların yüzde on biri henüz bir kredili ürün ya da hizmet kullanmamış ve hiç otomatik ödeme talimatı vermemiştir. Bu olası bir durumdur ve çözümü de vardır. Yapmanız gereken şey kredili ürün ya da hizmet kullanmak ve otomatik ödeme talimatı vermektir. Yapmanız gerekenlerin açıklamalı hâlini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En kolay kredi puanı nasıl oluşturulur ?

Kredi puanınızın oluşması için atmanız gereken ilk ve en basit adım vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermektir. Bu talimatların iki ya da üç tane olması gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken unsur otomatik ödeme talimatı verdiğiniz hesabınızda ödemelerin otomatik olarak ve başarılı şekilde gerçekleşmesi için yeterli para bulundurmanızdır. Yani ödemeler yapılacağı zaman bakiyeniz bu ödemelerin yapılması için yeterli olmalıdır. Böylece kredi notunuz oluştuğunda yüksek şekilde oluşacaktır.

Kredi puanınızın oluşması için atmanız gereken diğer bir adım da düşük limitli bir kredi kartı almaktır. Bu kartla harcama yapmalı ve sonraki ay ekstreniz geldiğinde ekstre borcunuzun tümünü ödemelisiniz. Bunu iki ya da üç ay boyunca tekrarladığınızda kredi puanınız oluşacaktır.

Elbette kredi puanınız kredi kartınızı alır almaz ya da otomatik ödeme talimatını verdiğinizde hemen oluşmaz. Kredi puanınızın oluşması için belirli verilerin olması gerekir. Bu veriler sizin ödeme alışkanlıklarınızı gösteren verilerdir. Ödeme alışkanlıklarınızın algılanması için de zamana ihtiyaç vardır. Yani sizin ödeme alışkanlıklarınızın bir ayda algılanması mümkün değildir.

Kredi Puanı Neye Göre Belirlenir ?

Kredi puanınızın etkilendiği pek çok etken vardır. Bu etkenleri ve etkenlerin kredi puanınızı oluşturma oranını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30),
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25),
  • Yeni Kredi Açılışları (%20),
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)
  • Diğer unsurlar (%10).

Kredi puanınızın nelerden etkilendiğini bilmeniz kredi puanınızı kontrol etmenizi sağlar.