Kredi Puanım Neden Yükselmiyor?

Kredi puanınız yükselmiyor mu? Kredi puanınızın yükselmesi için çalışmalar yapsanız da sonuç alamıyor musunuz? Bu durumda ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi puanınız düşükse ve ne yaparsanız yapın yükselmiyorsa kredi puanınızın düşük olmasına neden olan etkenleri bulup çıkarmanız gerekir. Kredi puanınızın düşük olmasının nedenlerini bulabilmeniz için de kredi puanınızı etkileyen etkenleri bilmeniz ve bunlara hakim olmanız şarttır. Çünkü kredi puanınızın yükselmesi de düşmesi de bir etkene değil pek çok etkene bağlıdır.

Kredi Puanı Nelerden Etkilenir?

Kredi puanını etkileyen pek çok unsur vardır. Bu unsurlardan bazıları kredi puanınızı doğrudan etkilerken bazıları da kredi puanınızı dolaylı olarak etkiler. Bu nedenle kredi puanınızı etkileyen etmenleri iyi anlamanız şarttır. Kredi puanınızı etkileyen etmenler puanınızı farklı oranlarda etkiler. Yani her etmenin etki oranı farklıdır. Bu nedenle etkenleri iyi incelemeniz şarttır.

Kredi puanını etkileyen etmenleri anlamak için öncelikle borç durumunuzu göz önüne almalısınız. Kredi puanınız için en önemli konu borçlu olup olmamanız ve bu borçlarınızı zamanında ödeyip ödememenizdir. Yani borcunuzu zamanında ve düzenli olarak ödemeniz kredi puanınızın hiç borcu olmayan bir kişinin kredi notuna göre çok daha yüksek olmasına neden olabilir.

Kredi Puanını Etkileyen Etmenler ve Etmenlerin Oranları

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25)
  • Yeni Kredi Açılışları (yüzde 20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15)
  • Diğer unsurlar (yüzde 10)

Kredi puanınızı etkileyen etmenleri incelediğinizde ilk sırada elbette bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarının olduğunu ve bu etmenin kredi puanınızı en çok etkileyen etmen olduğunu görürsünüz. Kredi puanınız öncelikle sizin kredi taksitlerinizi ve kredi kartı ekstre borcunuzu düzenli ödeyip ödememe durumunuzdan etkilenir.

Kredi puanınızı etkileyen ikinci etmen hesap ve borç durumunuzdur. Hesabınızda paranız yoksa, kredili mevduat hesap bakiyeniz her zaman ya da çoğunlukla ekside ise ve siz hep borçlu olarak görünüyorsanız bunlar da kredi puanınızı etkileyen etmenler olarak öne çıkacaktır.

Kredi puanınızı kredi talepleriniz ve yeni kredi kullanımlarınız da etkiler. Bankadan kredi talebinize red cevabı alırsanız kredi puanınız düşecektir. Yeni kredi alırsanız aldığınız risk arttığı için yine kredi puanınız biraz düşebilir. Sık sık kredi alırsanız kredi puanınız düşebilir. Bu da kredi kullanım yoğunluğunuz ile ilgilidir.

Kredi Puanınızın Yükselmemesinin Olası Nedenleri

Unuttuğunuz Borçlar: Ödemeyi unuttuğunuz vergi borcunuz, kira borcunuz, GSS prim borcunuz varsa bunlar kredi puanınızı düşürecektir. Gecikmiş borçlarınızı kapatmalısınız.

Sürekli Kredi Talep Etmek: Bankalardan sürekli olarak kredi talep ediyorsanız ve reddediliyorsanız kredi puanınız düşecektir. Kredi puanınızı yükseltene kadar bankadan kredi talep etmemelisiniz.

Kredi Kartı Ekstre Borcunun Her Zaman Asgarî Tutarını Ödemek: Kredi kartı ekstre borcunuzun her zaman için sadece asgarî tutarını ödemeniz kredi puanınızı düşürür. Bu nedenle borcunuzun asgarî tutarından fazlasını ödemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.