Son yıllarda insanların bankalar üzerinden yapacakları birçok iş için kredi notu ifadesi sıkça geçmeye başladı. Kredi puanınızın neden yüksek olması gerektiğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Zira kredi notu uygulaması ile birlikte artık bankalardan kredi ve kredi kartı gibi taleplerde bulunulduğunda artık otomatik bir sistem tarafından herhangi bir kişinin öznel değerlendirmesine gerek kalmadan ilgili kişinin talepleri için yeterli finansal olanaklara sahip olup olmadığına dair tahminde bulunmak mümkün oluyor.

Kredi puanının hesaplanmasında kişinin mevcut finansal durumunun tahmin edilmesinin yanı sıra geçmiş dönemlerde kişinin bankalar üzerinden aldığı ürün ve hizmetlerle arasının nasıl olduğu da ortaya çıkarılıyor. Örnek vermek gerekirse, kişinin geçmiş dönemlerde kullandığı kredi kartına dair ekstreleri düzenli ödemesi, ödeyememesi, geç ödemesi gibi haller, kişinin halihazırdaki kredi notunun hesaplanmasında doğrudan etkili oluyor.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notunun yüksek olması için kişinin bankalar üzerinden talep ettiği kredi, kredi kartı gibi hizmetlerin geri ödemelerinde sorumluluğun farkında olarak düzenli ödemesi son derece önemli. Peki, kişinin kredi puanı neden yüksek olmalı? Kredi puanının yüksek olması, kişinin olası nakit ihtiyaçlarında ilgili ihtiyacın kolayca karşılanmasına yardımcı olabiliyor.

Bankalar, kendilerinden kredi ya da kredi kartı talep eden kişinin öncelikle kredi puanlarına bakıyorlar. Eğer kişinin kredi notu, riskli, çok riskli ya da ortalama düzeyde ise bankalar kredi ya da kredi kartı verme konusunda diğer gereksinimler üzerinde çok daha katı bir şekilde durabiliyorlar ya da doğrudan kişinin talebini geri çevirebiliyorlar. Bu nedenle kişinin kredi notunun yüksek olması halinde ve eğer belli bir miktarda krediye ya da kredi kartına da ihtiyaç varsa bankalar kolayca söz konusu ihtiyacı karşılama eğiliminde olabiliyorlar.

Kredi Puanının Düşük Olması Ne Anlama Gelir?

Sadece nakit ihtiyaçlarında değil, eğer kişi başka bir kişi ya da kişilerle ortak bir iş kuracaksa ya da herhangi bir şekilde ortalık söz konusu ise diğer kişi ya da kişilerin güvenini kazanmasında kredi notu önemli bir unsur olarak görülüyor. Çünkü kişinin kötü bir kredi puanına sahip olması demek geçmiş dönemlerde bankalarla çeşitli sorunlar yaşadığı yani aldığı krediye ya da kullandığı kredi kartına dair geri ödemelerde ciddi sorunlar yaşadığı anlamına gelebiliyor.

Kişinin nakit ihtiyacı olmasa da belli harcamalar ya da özellikle de gayrimenkul yatırımı için uzun vadeli borçlanma ile nakit tedarik etmesi gerekebiliyor. Ayrıca istediği bir otomobile sahip olmak için de kredi çekmek, doğrudan nakit ödeme yapmaktan daha mantıklı gelebiliyor. İşte bu gibi durumlarda da kişinin kredi puanının yüksek olması, hem sürecin daha hızlı ilerlemesini hem de istenilen kredinin çıkmasını kolaylaştırabiliyor.

Tüm bu sebeplerin yanı sıra kredi puanının yüksek olması, her zaman bir güvencenin mevcut bulunması anlamına geleceği için kişinin finansal hareketlerinde ya da yatırımlarındaki risklerde daha rahat hareket etmesini sağlayabiliyor.