Son yıllarda bankalarla işi olmayan birini bulmak oldukça zordur. Aynı evde yaşayan aile fertlerinin kredi kartı sayısı aile fertlerinin sayısından fazladır. Ülkemizde her vatandaş neredeyse hepsi kredi çekmiştir. Mobilya, ev, araba, askerlik, eğitim gibi ihtiyaçlardan dolayı kredi almak zorunda kalmıştır.

Ülkemizde geçim sıkıntısı çeken her aile kredi çekmek zorunda kalıyor ve kredi kartı kullanımı artıyor. Vatandaşların bankayla olan alışverişi kredi notunu etkilemektedir. Bankanın kredi verip vermeyeceğini ve bankanın güveni kredi notuyla ilişkilidir. Banka ödemelerinizi geç yapıyorsanız bu size olumsuz olarak dönecektir. Çünkü geç ödemeler yaptığınız zaman kredi notunuz düşecektir.

Kredi Notu Değeri Nasıl Olmalıdır?

Kredi notunuzu sorguladığınız zaman 0 ila 1900 arasında değişen tablo ile karşılaşırsınız. En riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi grupları vardır ve çeşitli renklerle değişmektedir. Sorgulama yaptığınız zaman kredi notunuz yazmaktadır ve hangi grupta olduğunuzu görmektesinizdir. Kredi notunuz 1600 ve üzerinde puan olduğu zaman kredi kartınız ve krediniz olumlu olarak karşılanmaktadır.

İyi ve çok iyi gruplarında bu durum geçerlidir. Bankalarda orta riskli ve az riskli grubundaki kişiler ise kredi kartını ve düşük limit verilmiş oluyor ancak gelir belgesi, varsa üzerinize kayıtlı mülk ve maaş belgelerinize ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca yine orta riskli ve az riskli grubundaki kişiler kefil olma şartıyla kredi çekebilirler.

Kredi Puanım Kaç,Ücretsiz Nasıl Öğrenirim ?

Kredi Puanım Kaç,Ücretsiz Nasıl Öğrenirim ?

Kredi notunuz ne kadar fazla ise çektiğiniz kredi faiz oranı da o kadar düşük oluyor. Az riskli ve orta riskli grubunda iseniz faiz oranı da yükselecektir. Yani kredi notunuz yüksek ise düşük kredi notunuz düşük ise yüksek faiz ödüyorsunuz.

Kredi Notunun Puan Sıralaması Nasıldır?

En Riskli Grup 0 ile 799 arası, Orta Riskli Grup 800 ile 1299 arası, Az Riskli Grup 1300 ile 1499 arasında, İyi olan grup 1500 ile 1699 arasında, Çok İyi olan grup ise 1700 ile 1900 puan arasında olması gerekmektedir.Ayrıca kredi notu üzerine Findeks Kredi Notu Sorgulama yazımızıda okuyabilirsiniz.