Günümüzde bankaların kredi değerlendirme sürecinde kullandıkları en önemli veri olarak kabul edilen kredi notu ortalaması aynı zamanda artık vadeli olarak yapılan tüm mal ve hizmet satışlarında da kullanılmaktadır. Bu nedenle herkesin kredi notu ortalamasını bilmesi ve ortalaması düşükse mümkün olduğunca yükseltmek için gerekli girişimlerde bulunması gerekir. Peki, kredi puanı nedir ve nasıl öğrenilir?

Kredi Notu / Kredi Puanı Nedir?

En basit tabiri ile kredi notu bankaların size verdiği değerlendirme ortalamasıdır. Bu ortalama hesaplanırken bankalardan kullandığınız kredili ürünlerin ödemeleri, kredi kartı kullanım oranı, kredi kullanma sıklığı ve mevduat hesabı hareketleriniz gibi pek çok değişken temel alınır. Ancak bankalar için en önemli olanı kesinlikle kredi ve kredi kartı borcu ödeme düzeni ve borçlarınızı ödeme düzenidir.

Kredi Puanı Hesaplama 

Bankalar bu hesaplama işleminde farklı pek çok veri kullandığı için kişinin kendi kredi notunu hesaplaması mümkün değildir. Kredi puanı hesaplama işlemi Findeks internet sitesi üzerinden yapılmakta olup yine kredi notu sorgulama işlemi için SMS ile kredi notu sorgulama ve bankadan kredi notu sorgulama hizmetleri de bulunmaktadır.