Kredi Puanım Kaç Olmalı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi puanınızın kaç olması gerektiğini bilmiyor musunuz? Krediye ihtiyacınız varsa ve bankalardan kolayca kredi almak için kredi puanınızın kaç olması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz atın.

Kredi puanı kredi almak isteyen kişilerin en çok önemsediği unsurdur. Kredi puanı genellikle müşteriler tarafından krediye gereksinim olmadığı zamanlarda önemsenmemekte ve krediye ihtiyaç duyulduğu zaman da çok önemsenmektedir. Ancak krediye ihtiyacınız olduktan sonra kredi puanınızın neden düşük olduğu konusunda endişeye kapılmak ve ne yapmanız gerektiği konusunda araştırma yapmak size fayda etmez. Bu nedenle kredi puanınıza sadece gereksinim duyduğunuzda değil gereksinim duymadan önce gereken önemi vermelisiniz.

Kredi Almak İçin Kredi Puanınız Kaç Olmalı?

Krediye çok ihtiyacınız varsa ve acil nakit ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız kredi puanınızın Türkiye ortalamasının üstünde olması gerekir. Kredi notu Türkiye ortalaması 2015 verilerine göre 1450’dir. Sizin kredi puanınızın bu düzeyde ya da bu düzeyin üstünde olması bankalardan  hızlı ve kolay bir şekilde kredi almanızı sağlar. Üstelik kredi puanınız bu düzeyde ise bankalar size düşük faizli kredi vereceklerdir. Kredi puanınızın bu düzeyin çok üstünde olması durumunda bankaların sizden bir koşul isteme olasılığı azalacaktır.

Krediyi kolayca alabilmeniz için kredi puanınızın Türkiye ortalamasının üstünde olması gerekir. Ancak bu düzeyin altında bir kredi puanına sahip olduğunuzda da kredi almanız mümkündür. Yani 1450’nin altında kredi puanı ile bankalardan kredi alabilirsiniz. Fakat kolayca kredi alamazsınız. Ayrıca kredi puanınızın bu düzeyin altında olması, aldığınız krediye yüksek faiz yansıtılmasına neden olacaktır. Yani düşük faizli kredi almanız mümkün olmayacaktır.

Kredi Puanım Düşük

Krediye ihtiyacınız varsa ancak kredi puanınız düşükse bu durumda bankalar sizden bazı koşulları yerine getirmenizi isteyecektir. Eğer kredi puanınız 1200’ün altında ise riskli müşteri kategorisine gireceğiniz için bankalar size güvenmeyecektir. Kredi puan tablosu size bu konuda yardımcı olacaktır. Kredi puan tablosunda kredi puanınıza göre risk düzeyinizi görebilirisiniz. Hangi risk kategorisine girdiğinizi bu tablo yardımıyla bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankadan Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi puanınızın düşük olması sizin güvenilir bir müşteri olmadığınız, borçlarınıza ve ödemelerinize sadık bir müşteri olmadığınız anlamına gelmektedir. Yani bu kredi puanına göre siz ödemelerini geciktiren ya da hiç ödemeyen bir müşterisiniz demektir. Bu nedenle elbette bankalar size kredi vermek istemezler. Çünkü kredi taksitlerinizi düzenli olarak ödeyeceğinizden emin olmazlar. Bu yüzden bankalar sizden onlara bir güvence vermenizi isterler.

Bankaların istediği güvence genellikle bir memur kefil ya da üstüne ipotek koyulabilecek bir gayrimenkuldür. Gayrimenkulünüz varsa bunu ipotekleyerek kredi çekebilirsiniz. Eğer gayrimenkulünüz yoksa bir maaşınızın banka tarafından her ay kredi taksidi için otomatik olarak çekilmesini kabul edebilirsiniz. Bunlardan hiçbiri yoksa bu durumda bir memur kefil bulmanız şarttır. Aksi takdirde banka size kredi vermek konusunda çok isteksiz olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.