Kredi puanınızın hesaplanamamasının nedenleri olabilir. Kredi puanınızın hesaplanamadığını ya da sıfır çıktığını gördüğünüz zaman bunun nedenlerinin olduğunu bilmelisiniz. 

Kredi puanınız sıfır çıkarsa ya da hesaplanamazsa bunun nedenleri vardır. Kredi puanı sorgulaması yaptığınızda kredi puanınızın hesaplanacağı şeklinde bir koşul yoktur. Eğer kredi notunuzun hesaplanamadığı şekilde bir bilgi görürseniz ya da sıfır olduğu şekilde bir bilgi gelirse bu durumda birkaç durum söz konusu olabilir.

Kredi Puanınız Oluşmamış Olabilir

Kredi puanınız oluşmamışsa kredi puanınız hesaplanamaz. Çünkü kredi puanınızın oluşması için gerekli bilgiler Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda mevcut değildir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Türkiye’de bulunan herkesin kredili ürün kullanım kayıtlarına sahip olan kurumdur. Bu kurum kredi kartı kullanımlarını, kredi kullanımlarını ve kredili mevduat hesabı kullanımlarını kaydeder.

Daha önce hiç otomatik ödeme talimatı vermediyseniz, kredi kartı kullanmadıysanız, kredili mevduat hesabı açmadıysanız ve kredi kullanmadıysanız kredi puanınız oluşmayacaktır. Bu durumda kredi puanınız oluşmadığı için siz sorgulama yaptığınızda herhangi bir kredi puanı bilgisi görünmeyecektir.

Kredi puanınızı sorguladığınız zaman eğer kredi puanınız henüz oluşmadığı için görünmüyorsa bu durumda kredi puanınız görünmeyecektir. Kredi puanınızın oluşması için bankalardan düşük limitli kredi kartı talep edebilir, düşük tutarlı kredi çekebilir ya da kredili mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Bankalardan kredili ürün kullanmaya başladığınızda en az üç ay sonra kredi puanınızın oluştuğunu görmeniz mümkündür.

Zarara Atılma Durumunuz Söz Konusu Olabilir

Eğer bankalara uzun süredir borcunuz varsa ve borcunuz takipli ise bu durumda kredi puanınız zarara atılma durumunuz söz konusu olduğu için hesaplanamayacaktır. Zarara atılma durumu borcunuzun tahminen iki yıl sonra bankalardan Varlık Yönetim Şirketleri tarafından ihale ile alınması sonucunda oluşmaktadır. Yani borcunuzu ödemediğiniz ve çok fazla geciktirdiğiniz için kredi notunuz sıfıra düşmekte ya da hesaplanamamaktadır.

Zarara düşme durumu en yüksek risk grubuna giren müşteri durumunda olduğunuzu göstermektedir. Yani zararınız çok fazladır ve üst seviyededir. Bu nedenle kredi notunuzu sorguladığınızda ya da notlu risk raporu aldığınızda kredi notunuzun sıfır olduğunu görmeniz de olasıdır. Ancak genellikle zarar düşme durumlarında kredi notunuzun hesaplanamadığı şeklinde bir bilgi gelmektedir.

Varlık Yönetim Şirketleri aslında Türkiye’ye yeni gelmemiştir. Bu şirketler 2003 yılında çıkan bir kanunla kurulmuşlardır. Bu şirketlerin amaçları sorunlu dosyaları ihale ile satın almaktır. Varlık Yönetim Şirketleri dosyaları daha düşük fiyata satın alırlar. Bankaya borçlu olan kişi artık bankaya borçlu olmaz. Bu kişi artık Varlık Yönetim Şirketlerine borçludur.

Kredi puanınızı sorguladığınızda zarara atılma durumunuzun son 12 ay içinde var olması kredi puanınızın hesaplanamaması için yeterlidir. Yani son 12 ay içinde borcunuzun Varlık Yönetim Şirketlerinden birine devredilmesi söz konusu ise kredi puanınız hesaplanamayacak ya da sıfır olacaktır. Kredi puanınızın bu şekilde hesaplanamadığına ilişkin bir bilgi görmek istemiyorsanız bankalara olan borcunuzu geciktirmemeli ve ödemelisiniz.