Kredi Puanım Görünmüyor

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi puanınız görünmüyorsa telaş etmenizi gerektiren bir durum yoktur. Kredi puanınızın görünmemesi puanınızın olmadığı ve oluşmadığı anlamına gelmektedir. 

Kredi puanınızı sorguladığınızda puanınızı göremiyorsanız puanınız henüz oluşmamış demektir. Kredi puanınızın henüz oluşmaması bankalardan şimdiye kadar kredi puanınızın oluşmasını sağlayacak kredili ürünü almadığınızı gösterir. Yani kredi puanınızın oluşması için gerekli veri yoktur. Bu veri sizin kredi kartı kullanma alışkanlıklarınızdan ödeme alışkanlıklarınıza kadar çok çeşitlilik göstermektedir.

Kredi Puanımın Görünmemesi Ne Anlama Gelir?

Kredi puanınızın görünmemesi puanınızın olmadığı, çünkü oluşmadığı anlamına gelir. Yani siz şimdiye kadar kredi puanınızın oluşması için gerekli verileri hiç sağlamamışsınız demektir. Bu da sizin kredi kartı kullanmadığınız, kredi almadığınız, otomatik ödeme talimatı vermediğiniz ve kredili mevduat hesabı (KMH) açmadığınız anlamına gelmektedir.

Kredi puanınızın oluşması için pek çok veriye ihtiyacı vardır. Bu verileri siz oluşturmazsanız kredi puanınız oluşamaz. Kredi puanınız öncelikle sizin ödeme alışkanlıklarınıza gereksinim duyar. Bu ödeme alışkanlıkları sizin kredi kartı kullanma, kredi taksitlerinizi ödeme, kiranızı ödeme ve benzeri her türlü borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınızdır. Örneğin, kredi kartı ekstrelerinizi ödeme şekliniz kredi puanınızın oluşması için gerekli unsurlardan biridir.

Kredi Puanım Görünmüyorsa Ne Yapmalıyım?

Kredi puanınız görünmüyorsa yapmanız gerekenler pek zor şeyler değildir. Kredi puanınızın oluşması için gerekli verileri sağlamanız yeterli olacaktır. Ancak elbette bunları yapsanız da kredi puanınız hemen ve kısa süre içinde oluşmayacaktır. Uyguladığınız yöntemlerin etkili olabilmesi için en az üç aylık süreye ihtiyacınız olacaktır. Üstelik bu dönem boyunca ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olması büyük bir önem arz ettiği gibi çok da gerekli olacaktır.

Kredi puanınızın oluşması için öncelikle bankadan düşük limitli bir kredi kartı almanız gerekecektir. Bu kredi kartını aldığınızda harcamalarınızı mümkün olduğunca kredi kartınızdan yapmalı ve ekstreniz geldiğinde tüm ekstre borcunuzu ödemelisiniz. Bu uygulamayı üç ay boyunca yaptığınızda eğer devlete ya da başka kuruma ve kişiye bir borcunuz yoksa kredi puanınız yüksek olarak oluşacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   TC Kimlik No ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi puanınızın oluşması için uygulayabileceğiniz yöntemlerden diğeri bankada bir kredili mevduat hesabı açmaktır. Bu hesabı düşük kredili açmalısınız. Kredili mevduat hesabınızı düzenli olarak her ay kullandığınızda ve borcunuzu tam zamanında ödediğinizde kredi puanınız yine en az üç ay sonra ve yüksek şekilde oluşacaktır.

Kredi puanınızın oluşması için yukarıdaki yöntemleri uyguladığınız aylar boyunca isterseniz vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu durumda hesabınızda, talimat verdiğiniz ödemelerin yapılabilmesi için yeterli bakiye bulunması çok önemli ve gereklidir. Yeterli bakiyeniz varsa ödemeleriniz başarılı bir şekilde yapılır. Böylece kredi puanınızın oluşması için gerekli veri oluşur. Başarılı bir şekilde gerçekleşen talimatlar sizin kredi puanınızın yükselmesini de sağlar.

Kredi puanınızın oluşmasının ardından ve eğer puanınız yüksek şekilde oluşursa bankadan kredi talep edebilirsiniz. İlk aşamada düşük tutarlı krediler çekmenizde yarar vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.