Kredi Puanım Düşük Çıktı

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi puanınız düşük mü çıktı? Bu durumda yapabileceğiniz işlemler vardır. Kredi puanınızı yükseltmek için uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. 

Kredi puanı düşük olan çok sayıda insan vardır. Kredi puanınız pek çok etkenin etkisiyle düşebilir. Bu durumda kredi puanınızın hangi etken yüzünden düştüğünü bulmanız ve bu etkene müdahale etmeniz gerekir. Bu yazımızda kredi puanını etkileyen unsurları bulabilir, kredi puanınızı yükseltecek yöntemlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kredi Puanınızı Önemseyin

Kredi puanınızı sorguladıktan ve öğrendikten sonra puanınızın düşük olduğunun farkına vardıysanız kredi puanınızın neden düşük olduğunu da bulmalısınız. Yani kredi puanınızı öğrenmeniz yeterli değildir. Aynı zamanda kredi puanınızın neden düşük olduğunu da bilmeniz gereklidir. Kredi puanınızı en az bankalar kadar önemsemeniz şarttır. Her ay kredi puanı sorgulaması yapmanız ve kredi puanınıza iyi bakmanız acil kredi ihtiyaçlarınız olduğunda bankalardan kolayca kredi çekebilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Kredi Puanınızı Etkileyen Unsurları Öğrenin

Kredi puanınızı etkileyen unsurları öğrenmeniz çok önemlidir. Çünkü kredi puanınızı etkileyen unsurları öğrendiğinizde kredi puanınızın neden düşük olduğunu da bulabilirsiniz. Kredi puanınızı etkileyen unsurları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25)
  • Yeni Kredi Açılışları (%20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)
  • Diğer unsurlar (%10)

Yukarıda sıraladığımız unsurlar sizin ödeme alışkanlıklarınızın yanı sıra kredi kullanım yoğunluğunuzun dahi kredi puanınızı etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle kredi puanınızın düşük olmasının nedenlerini araştırırken ve sorgularken bunların tümünün etkilerinin farkında olmanız şarttır. Yeni kredi aldığınızda, kredi kartınızın ya da kredi ödemenizin borcunu geciktirdiğinizde kredi puanınız mutlaka olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Çekmek İçin Bankaların Aradığı Şartlar Nelerdir?

Kredi Puanınızı Yükseltme Yöntemleri

Kredi Puanınızı Düşüren Etkeni Bulun

Kredi puanınızı düşüren etkeni bulduğunuzda öncelikle kredi notunuza olumlu etki etmesini sağlamak için bu etkene müdahale etmeniz gerekecektir. Bu etken ödeme alışkanlıklarınız, ödemelerinizi sürekli geç yapmanız ya da hiç yapmamanız, kredi kartı ekstre borcunuzun sürekli olarak asgarî tutarını ödemeniz olabilir. hangi etken olursa olsun ona müdahale etmeniz şarttır.

Borçlarınızı Ödeyin

Kredi puanınızın düşmesine neden olan etken borçlarınız ise bu durumda önce geciktirdiğiniz borçlarınızı ödemeli ve kalan borçlarınızı zamanında ödemeyi alışkanlık hâline getirmelisiniz. Ayrıca kredi kartı ekstre borcunuzun asgarî tutarından fazlasını yatırmalısınız.

Otomatik Ödeme Talimatlarınızı Takip Edin

Kredi puanınızın düşmesine neden olan etkenlerden diğeri de otomatik ödeme talimatı verdiğiniz ödemelerinizin gerçekleşmesi için talimat verdiğiniz vadesiz hesabınızda yeterli bakiye bulunmamasıdır. Yani ödemelerinizin gerçekleşmesi için hesabınızda yeterli bakiye yoksa ödemeleriniz gerçekleşmez. Bu da kredi puanınıza olumsuz bir şekilde yansır. Çünkü bu durum sizin, ödemelerinizi gerçekleştirecek kadar bakiyenizin olmadığını ve ödemelerinizi önemsemediğinizi göstermektedir.

Kredi Puanınızı Her Ay Sorgulayın ve Not Danışmanım Hizmeti Alın

Kredi puanınızı her ay düzenli olarak sorgulamanız ödeme alışkanlıklarınızda yaptığınız değişiklikleri görmenizi sağlar. Eğer yine de kredi puanınızı yükseltmek için uzman yardımı almak isterseniz Findeks Not Danışmanım hizmeti alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.