Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi puanı bankalarla ve müşterisi olduğunuz şirketlerle aranızdaki ilişkiyi gösteren bir puandır. Bu yüzden kredi puanınızı belirli aralıklarla sorgulamanız ve öğrenmeniz büyük önem taşır. 

Kredi puanı bankalardan kredi almak istediğinizde karşınıza çıkan çok önemli bir unsurdur. Kredi puanınız, bankalardan kredi talep ettiğinizde bankaların baktığı ve buna göre kredi alıp alamayacağınıza ya da talep ettiğiniz krediye ne kadar faiz uygulanacağına karar verdiği puandır. Kredi puanı bu yüzden önemlidir.

Kredi puanınızı sorgulamanız ve öğrenmeniz sizin finans dünyasındaki konumunuzu öğrenmenizi ve kontrol etmenizi sağlar. Bu yüzden kredi puanınızı hangi yolla sorgulayacağınızı bilmeniz gerekir. Türkiye’de herkesin bir kredi puanı vardır. Bu kredi puanları ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından saklanmakta ve kaydedilmektedir. Ancak Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun tek görevi bu değildir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ayrıca kredi puanlarını bankalarla ve şirketlerle paylaşan kurumdur.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ülkemizde önemli faaliyetleri gerçekleştiren bir kurumdur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi puanlarını sakladığı ve paylaştığı gibi aynı zamanda vatandaşların kendi kredi puanlarını sorgulayabildikleri Findeks platformunun da kurucusudur. Findeks platformu kredi puanınızı sorgulayıp öğrenebildiğiniz, risk raporunuzu alabildiğiniz ve kredi puanınız konusunda daha pek çok işlemi gerçekleştirebileceğiniz bir platformdur. Findeks platformunda kredi puanı sorgulama işleminizi nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Kredi puanı sorgulama işleminizi Findeks platformunda gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için Findeks platformuna üye olmanız şarttır. Findeks platformuna üye olabilmeniz için T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girmelisiniz. Bu bilgilerinizi girdikten sonra sistem sizden nüfus cüzdanınızda yer alan bazı bilgileri de isteyecektir. Bunun nedeni sizin adınızı kullanarak herhangi birinin üye olmasını engellemektir. Daha sonra sistem üyeliğinizi tamamlamak için bazı güvenlik adımlarını tamamlamanızı ister. Bunun için size gösterilen güvenlik resimlerinden istediğiniz birini seçmeniz gerekir. Daha sonra bu güvenlik resmi her giriş yaptığınızda teyit amacıyla size gösterilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   İşCep Sosyal Hesap Nasıl Kullanılır?

Findeks platformuna  üye olduktan sonra kredi puanı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kredi puanı sorgulama ekranına gelmeniz ve burada sizden istenen ücreti ödemeniz şarttır. Findeks platformunda kredi puanı sorgulama işlemi ücretlidir. Kredi puanı sorgulama işlem ücreti 4,72 TL’dir. Bu ücreti isterseniz banka hesap kartınızla ya da kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Notlu risk raporunuzu almak istediğinizde ödemeniz gereken ücret 7 TL’dir. Ancak bu tutarlar size yüksek gelirse ve kredi puanınızı her ay düzenli olarak öğrenmek isterseniz daha uygun fiyatlı olan Findeks üyelik paketlerinden biri alabilirsiniz. Findeks üyelik paketlerinin içinde hem daha çok hizmet yer alır hem de bu paketlerin fiyatları daha uygundur. Findeks üyelik paketleri yıllık olarak alınmaktadır. Yani bir üyelik paketini 12 aylık alırsınız ve paket ücretini aylık taksitlerle ödersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.