Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin bunun için sadece kredi puanı sorgulama işlemlerini yapmaları yeterlidir. Bunun için kullanabileceğiniz 3 ana yöntem bulunur. Bunlardan ilki banka kredi notu sorgulaması işleminden yararlanmak için bankalardan kredi notu sorgulaması yapmaktır.

Banka Kredi Notu Hesaplama 

Banka kredi notu sorgulaması yapmak isteyen kişiler banka şubeleri üzerinden kimlik belgeleri ile sorgulama yapabilecekleri gibi aynı zamanda bankaların internet şubesi üzerinden de not sorgulaması yapılabilmektedir.

Banka internet şubesi üzerinden krediler bölümüne girmeniz durumunda buradan ulaşabileceğiniz Findeks risk raporu üzerinden hem kredi skoru ortalamanızı hem de kredi riskinizi tek bir rapor üzerinden alabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama 

Aynı zamanda kredi notu sisteminin kurucusu ve uygulayıcısı olan Findeks internet sitesi üzerinden de not sorgulaması yapmanız mümkündür. Findeks üyeliği olmayan kişilerin de ücretsiz Findeks üyeliği açmalarına izin verilmektedir.Sisteme üye olarak giriş yaptıktan sonra ilk yapacağınız kredi notu sorgulaması daha önce hiç not sorgulaması yapmayan kişilere ücretsiz kredi notu sorgulaması hizmeti olarak sağlanmaktadır. Ancak Findeks üyeliği için üye olmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka bankalarda kayıtlı olan bir cep telefonu numarasına sahip olması gerekir.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme 

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri en kolay yöntem kredi notu öğrenme SMS servisinden yararlanmaktır. Bunun için Turkcelle ya da Vodafone hatta sahip bir cep telefonu bulunması yeterlidir. Cep telefonunuzun kısa mesaj bölümünden kimlik numarası ve doğum yılınızı da ekleyerek mesajı 1122 numarasına göndererek işlemlerinizi yapabilirsiniz.