Kredi Puanı, Kredi Skoru Nedir?

Farklı pek çok isim ile anılan kredi notu (kredi puanı, kredi skoru) kişinin bankalar tarafından yapılan işlemlerine istinaden belirlenen mali durumunu gösteren puan ortalamasıdır. Bu ortalama hesaplanırken farklı pek çok kriter değerlendirmeye alınsa da bunlar arasında en önemlisi hiç şüphesiz kişinin bankalara olan ödemelerinin düzenidir. Bankalar üzerinden kullandığınız ihtiyaç kredileri gibi her türlü kredi ürünü, kredi kartı, kredili mevduat hesabı ya da artı para hesaplarının kulanım sıklığı, kullanım miktarı ve bunların geri ödemeleri hesaplamada elde ettiğiniz skorun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Kredi puanı yüksek olan kişilere çok daha kolay bir şekilde yüksek tutarlı kredi kullandırılırken, düşük kredi puanı ortalaması ise daha düşük miktarlarda ve çok daha zor onaylanan kredi ortalamaları anlamına gelmektedir.

Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi puanımı öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmaktır. Bunun için Findeks üyeliği işlemlerinizi tamamlamak atacağınız ilk adımdır. Siteye giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerinizi tanımlayarak ücretsiz Findeks üyesi olursunuz. Üstelik sistem üzerinden ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere Findeks ücretsiz kredi notu sorgulaması hizmeti de sağlar.

İkinci kullanılacak olan basit bir yöntem ise Avea kredi notu sorgulama ya da Turkcell kredi notu sorgulama hizmetlerinden yararlanmaktır. Kredi notu sorgulama SMS hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin cep telefonlarının kısa mesaj bölümünden kimlik numaralarını ve 4 haneli olacak şekilde doğum yıllarını yazdıktan sonra oluşturdukları bu kısa mesajı 1122 numarasına yollamaları yeterlidir. Üçüncü bir yöntem ise bankalardan kredi notu sorgulaması yapmaktır. Bankaların tümü internet şubeleri üzerinden kredi puanı sorgulama hizmeti vermektedir.

Kredi Puanı Sorgulama Ücretsiz 

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerden bu işlem için belirli bir tutar talep edilmektedir. Ücretsiz kredi notu sorgulaması sadece ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere sunulan bir kerelik bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka Findeks kredi notu sitesi üzerine ilk kez üye olması ya da daha önce üye olsa da ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olması şarttır. İkinci ve sonrasındaki yapılan her sorgulama ücrete tabidir. Ücretsiz kredi notu öğrenmek üzere kurulan diğer internet siteleri ise kesinlikle güvenilmezdir ve asla kişisel bilgilerinizi bu sitelerle paylaşmamanız önerilir.

Kredi Notu Öğrenme Ücreti 

Kredi puanı sorgulama ücretleri kişinin hangi kanalı kullandığına farklı olarak belirlenmektedir. Findeks kredi notu sorgulama ücreti kurumun kendi sitesi üzerinden yapılması durumunda 4,50 lira olarak uygulanırken kredi notu öğrenme SMS numaraları üzerinden yapılırsa 9,00 lira ücret talep edilmektedir. Yine bankaların internet siteleri ve şubeleri üzerinden yapılan kredi puanı sorgulama işlemlerinden de ortalama olarak 9,00 lira ücret talep edilmektedir.