Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerden taksitle akıllı cep telefonu almak isteyen kişilere kadar pek çok alanda kredi puanı sorgulaması yapılmaktadır. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin bu tip işlemlerden hem kredi onayı alması zorlaşmakta hem de onay alabileceği tutar rakamı düşürülmektedir. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek çok önemlidir. Peki, kredi puanı nasıl yükseltilir?

  • Bankalar ile olan ilişkinizi sürekli sıcak tutun. Banka hesabınız yoksa hemen bir banka hesabı açtırmak için başvuruda bulunun. Bu hesap üzerinden sürekli para akışı olmasını sağlayın. Hesabınıza sık sık para yatırın, hesaptan para çekin ve otomatik ödeme talimatları vererek tüm düzenli ödemelerinizin banka üzerinden olmasına özen gösterin. Yani bankaya aylık nakit giriş ve çıkış dengenizi kanıtlayın.
  • Ne olursa olsun asla hiçbir ödemenizde gecikmeye düşmeyin. Mümkünse en geç son ödeme tarihi içinde tüm borçlarınızı ödeyin. Aynı şekilde bankadan gerçekleştirdiğiniz düzenli ödeme talimatları içinde son ödeme tarihlerine sadık kalın.
  • Eğer böyle bir imkanınız bulunuyor ise hali hazırda devam eden kredi ödemeleri için kredi erken ödeme talebinde bulunun. Kredi kartı limitiniz dolu ise bu borcun da tamamını kapatın. Yaptığınız bu girişimler kredi borç riski için indirim anlamına geleceğinden dolayı aynı zamanda kredi notu ortalamanız için hızlı bir yükselişin olmasını sağlayacaktır.
  • Kredi kartı kullanıyorsanız kartınızı her ay son limitine kadar kullanın ve ardından kredi kartı son ödeme tarihi geldiğinde toplam borç tutarını yatırarak borcunuzu sıfırlayın.