Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin belirli bir kredi notu ortalaması seviyesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu ortalamanın altında kalan kişilerin kredi onayı almaları çok daha zorlaşırken ortalamanın üstünde kalan kişilere hem daha düşük kredi faiz oranları sunulmakta hem de daha kolay kredi onayı verilmektedir. Peki, kredi puanı kaç olmalı?

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi kullanmak isteyen kişilerden aranılan kredi notu ortalaması kişinin tercih ettiği banka, kullanmak istediği kredi tutarı ve aylık belgelenebilir gelir tutarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin 48 ay vadeli 10 bin lira kredi kullanmak isteyen kişinin aylık gelirinin 4 bin lira olması durumunda kredi notu 1200 puan olsa dahi kredi onayı verilirken gelir tutarı azaldıkça aranılan kredi notu ortalaması yükselmektedir. Yine kullanılmak istenen kredi tutarı arttıkça banka daha büyük bir risk üstlendiği için aranılan kredi notu ortalaması da artmaktadır.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar 

Kişinin kredi notu ortalamasının orta riskli olması kredi notu 800 ile 1299 puan arasında yer alıyor demektir. Turuncu kredi notu ortalaması olarak da bilinen bu not ortalamasında kredi notu 800 olan kişilerin kredi onayı almaları oldukça zordur. Ancak bu kişilerin ipotekli ihtiyaç kredisi ya da teminatlı kredi paketlerine yönelmeleri durumunda kredi onayı almaları mümkündür.

Az Riskli Kredi Notu Ortalaması

Kredi notu 1300 puan ile 1499 arasında bulunması durumunda kişinin sarı kredi notu ortalaması yani az riskli kredi notu seviyesinde olduğu kabul edilir. Bu durumda kişinin bankadan kredi onayı alabilmesi biraz daha muhtemeldir. Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin ise kredi notu 1500 puan ve üzerinde olmalıdır. Yeşil kredi notu ortalaması olarak bilinen bu seviyenin bir üstü ise en yüksek kredi notu olarak bilinen 1900 puan seviyeye kadar kişilerin yer aldığı çok iyi kredi notu ortalaması sınırıdır.