Bankaların kredi başvuru değerlendirme sürecinde en önem verdikleri kriterlerden biride kredi notu ortalamasıdır. Kişinin şimdiye kadar bankalar ile olan ilişkileri, borçlarını ödeme düzeni, aylık sahip olduğu net gelir gibi farklı pek çok kriter baz alınarak yapılan hesaplama sonucunda kişinin kredi puanı belirlenir.

Bu puan aynı zamanda bankalar için sizin güvenirlik seviyenizi de belirler. Yani banka için düşük kredi notu müşterisinin ne yazık ki güvenilir olmadığını gösterirken yüksek kredi notu ise kişinin güvenilir olduğunu ifade eder. Peki, kredi puanı düşük olanlar nasıl kredi alabilir? Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kullanma ihtimalleri oldukça düşüktür. Bunun için yapmaları gereken ilk şey kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunarak kredi başvurusunda bulunmak olmalıdır.

Ancak bu bankalar dahi kredi notu ortalaması çok düşükse riski yüksek bularak kredi kullanımına izin vermeyebilir. Eğer kredi reddi gerçekleşirse bu durumda amaç kısa sürede kredin notunu yükseltmek için girişimde bulunmak olmalıdır. Bunun için ilk yapabileceğiniz mevcut kredi kartı ve kredi borcunuz varsa bunları kapatmaktır. Borcun kapatılması durumunda banka açıdan borçlandırma riskiniz düşer ki bu da kredi onayı alma ihtimalinizi yükseltir. Yine belgelenebilir aylık gelir tutarını biraz daha yüksek gösterme şansınız bulunuyor ise bu da gelir seviyenizin yükselmesi nedeni ile kredi notu ortalamanızın yükselmesini sağlar. Tüm bu avantajlar kısa sürede kredi notu ortalama seviyesinin yükselerek kredi onayı alınmasını mümkün kılar.